Bydlíte v okolí pardubického letiště? Tak to si na příští týden připravte pevné nervy. Z letiště budou totiž opět vzlétat letouny JAS-39 Gripen. Kvůli technické odstávce se sem na období od pondělí 24. února do pondělí 3. března přesunou z 21. základny taktického letectva Čáslav.

Výcvik na Gripenech bude prý v příštím týdnu omezen a podřídí se podmínkám letového provozu na pardubickém letišti. „Mimo stanovené hodiny však mohou startovat letouny držící pohotovost a vzlétající například k letadlu v nouzi, ochraně vzdušného prostoru a podobně," vysvětlil mluvčí čáslavské základy Tomáš Maruščák.

Opustí prostor nad městem po vzletu

Podle Maruščáka se budou piloti snažit obtěžovat obyvatele hlukem co nejméně a hned po vzletu se budou snažit opustit letový prostor nad městem.
„Za případný nadměrný hluk se občanům Pardubic předem omlouvám a žádám obyvatele o shovívavost a pochopení," řekl velitel 21. základny taktického letectva Petr Hromek.
Na hluk z vojenské části pardubického letiště si lidé bydlící v okolí stěžují už dlouho. Vznikaly petice, podávaly se stížnosti, měřil se hluk…

K měření hluku loni došlo po třech letech, a to na začátku října. Provedení vlastního měření bylo naplánováno v závislosti na klimatických podmínkách, dostatečném letovém provozu, a také na zpřístupnění měřících míst, která se nacházejí na pozemcích občanů v okolí letiště. Na 12 místech se synchronizovaně měřilo v denní i noční dobu.

Vystřídalo se tu více než 200 letadel

Aby byly změřeny hlukové hodnoty co nejširšího spektra letounů, bylo snahou letiště zabezpečit v době měření lety co největšího počtu strojů, jako jsou třeba AWACS, Jas-39 Gripen a dopravní letouny CASA či Boeing.

„Letový provoz 3. a 4. října, tedy ve dnech měření, byl odvozen od počtu pohybů letadel v průměrném letovém dni v období od května do října, kdy je ruch na letišti největší," řekla primátorka Pardubic Štěpánka Fraňková.

Nad letištěm se během dvou měřících dní vystřídalo více než 200 letadel, tedy mnohem více, než jich pardubický vzdušný přístav běžně využívá.  „Metodika měření je velmi složitá. Faktem je, že měření prokázala dodržování hlukových pásem v okolí letiště i dodržování hlukových limitů," konstatovala primátorka města.