Stavba za více jak 6,3 miliard korun běží od září 2020, hotovo má být v prosinci příštího roku. Správa železnic nyní navíc řeší otázku nové zastávky Pardubice, centrum.

Rekonstrukce jedné z nejvytíženějších stanic v zemi se přehoupla do druhé poloviny. Dělníci pracují na modernizace kolejiště, nástupišť a dál roste i nová lávka na Duklu. Tu mají stavbaři za úkol dokončit do poloviny příštího roku.

Celkově bude nadchod měřit necelých 300 metrů a končit bude v ulici K Vápence. Lávka by měla vyjít na zhruba 330 milionů korun, město se na ní bude podílet částkou 7,5 milionu korun bez daně. K nadchodu přes kolejiště stavbaři vybudují pět výtahů a čtyři dvojice eskalátorů z jednotlivých nástupišť.

Rekonstrukce nádraží v Pardubicích pokračuje
Čtvrté nástupiště zmizelo. Podívejte se, jak postupuje rekonstrukce nádraží

Největší změny mohou cestující pozorovat na nástupištích, kde se denně pohybuje těžká technika. Tam železničáři nyní pracují na rekonstrukci čtvrtého nástupiště a výstavbě nového pátého perónu, ze kterého budou jezdit cestující směrem na Českou Třebovou. Jako další přijde na řadu třetí nástupiště.

Práce na vytížené pardubické koridorové stanici probíhají za běžného provozu.

Dokončení prací Správa železnic plánuje na konec července s tím, že celý uzel bude pak dálkově ovládán z Prahy.

„Celková rekonstrukce uzlu Pardubice je v částce 6,366 miliardy korun. Máme proinvestováno zhruba 70 procent,“ řekl generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda.

Všechna zrekonstruovaná nástupiště budou v úrovni podlah moderních vlaků, mají novou dlažbu, zastřešení s osvětlením i informačním systém. Stavbaři zároveň pracují na podchodech, ve kterých přibydou eskalátory.

Pardubická nemocnice má novou magnetickou rezonanci a CT. S umělou inteligencí.
Umělá inteligence v Pardubické nemocnici. Nová rezonance a CT jsou šetrnější

„Největším hitem, z pohledu cestujících, jsou eskalátory, což zde bylo dlouho kritizováno. Celé nádraží bude bezbariérové,“ popsal Svoboda.

Zdroj: Remešová Nikola

Díky úpravám ve stanici se zvýší průjezdná rychlost v hlavních kolejích, ze současných 100 kilometrů v hodině, na 160 kilometrů za hodinu. Vlaky pak mají být i výrazně tišší, a to díky použití pružného propojení kolejnic a pražců.

Restaurace a multifunkční sál

Staronovou podobu už získává i památkově chráněná výšková budova, ve které byl v minulosti hotel. Cestující se mohou těšit na opravenou restauraci, kterou bude nově provozovat česká společnost Jídelní a lůžkové vozy, která v Praze provozuje síť samoobslužných restaurací, bister a kaváren. Restaurace, která má být dokončena v září, nabídne zhruba 80 míst k sezení uvnitř a přibližně stejný počet míst na venkovní terase.

Další prostory, které ve 40. letech navrhl architekt Karel Řepa, už budou veřejnosti běžně skryty. Jídelna s historickými prvky bude jen pro zaměstnance. Suterén, ve kterém se nacházelo legendární kino Sirius, bude využívat Správa železnic jako multifunkční sál.

Původní podobu kina budou připomínat typické černé dlaždice nebo dubové obklady na zdech.

Keramické dlaždice a mozaiky na podlahách v místě ale zůstávají. Dělníci tak často musejí postupovat podle pokynů památkářů.

Obchvat Kojic se otevřel řidičům. Usnadní dopravu a pomůže bezpečnosti
Konec projíždění kamionů pod okny místních. V Kojicích se otevřel nový obchvat

„To co, zde bylo vybudováno od roku 1960, tak došlo kompletně k realizaci úplné obnovy. Samozřejmě pod dohledem památkové péče, aby vše působilo jako dřív,“ řekl generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda s tím, že přestavba budovy zatím stála zhruba půl miliardy korun.

Vyšší patra zrekonstruované budovy bude Správa železnic využívat jako kanceláře a své školící středisko. Ve čtvrtém a pátém patře vznikly byty.

„Veškeré prvky se konzultují s památkovou péči, včetně hrubosti nebo barevných odstínů povrchů. Všude jsou tak historické repliky topných litinových těles nebo atypicky zaoblené zárubně,“ popsal nové byty vedoucí Marek Fibich.

Nová zastávka

Náročnou přestavbu si do Pardubic přijel ve čtvrtek 27. dubna prohlédnout i ministr dopravy Martin Kupka.

„Pardubické nádraží patří k nejvýznamnějším uzlům na české železnici, s jednou z největších frekvencí vlaků, proto je ta stavba tak důležitá. Rekonstrukce znamená zároveň vyřešení jednoho dlouhodobě úzkého hrdla a v tomto směru je to jedna z klíčových investic,“ sdělil ministr dopravy.

Adam skončil po operaci ve vigilním kómatu
Kauza Adámek: Nemocnice se s rodinou dohodla na mimosoudním vyrovnání

Ministr Kupka návštěvu využil také k jednání o nové zastávce Pardubice, centrum.

„Velkým tématem však je, zda ještě dojde k realizaci soutěže na vybudování zastávky Pardubice, centrum,“ přiblížil Svoboda s tím, že na novou zastávku momentálně chybí peníze a Správa železnic hledá způsob, jak na projektu ušetřit.