Ve městě vzniká naučná stezka, která ukáže historii odboje za druhé světové války v této lokalitě i celé zemi. Jmenuje se Silver A – Poslední cesta Alfréda Bartoše a vede centrem Pardubic.

Rodí se i audionahrávka s informacemi o všech bodech stezky. Má začít fungovat v polovině května. Informoval o tom historik Vojtěch Kyncl.

Po stopách Bartoše

„Stezka je dlouhá asi 2,5 kilometru a bude možné na ní použít audioprůvodce. Vyznačuje místa, kde působili členové skupiny Silver A nebo kde bydleli spolupracovníci této skupiny. Polovina trasy z Pernerovy do Smilovy ulice téměř stoprocentně kopíruje trasu, kudy utíkal Bartoš jako hlavní velitel parašutistů v protektorátu před členy gestapa,“ uvedl Vojtěch Kyncl.

Stezka začíná u radnice, prochází náměstím a třídou Míru, poté odbočuje do Pernerovy ulice a stáčí se ke Smilově ulici a vede zpět na Pernštýnské náměstí.

Zájemci si audioprůvodce budou moci půjčit v pardubickém informačním centru nebo si ho časem i zdarma stáhnout z internetu do chytrých telefonů. Na stezce je několik zastavení, ke každému z nich bude připraveno povídání.

Leták i značky

Podle Vojtěcha Kyncla nebudou na nahrávce jen historická data, ale také informace o životě odboje za druhé světové války a různé zajímavosti. Vznikl také leták, na kterém jsou některé historické události popsané. Na důležitých bodech mají spatřit světlo světa značky, aby turisté věděli, kde si audioprůvodce zapnout. O tom nyní jednají historici s magistrátem.

V Pardubicích už jedna stezka existuje. Vede okolo zámku a má název po Vilémovi z Pernštejna. Audioprůvodci už tedy jsou, nyní se do nich pouze doplní nahrávka o operaci Silver A a Bartošovi.

Odbojová skupina Silver A zajišťovala například vysazení speciálně vyškolených parašutistů na území protektorátu a zajištění rádiového spojení s Londýnem. K tomu byli vybaveni vysílačkou s krycím názvem Libuše. Dalším úkolem bylo vytvoření střediska, které by koordinovalo činnost dalších vysazených parašutistů. Skupina pomáhala i s přípravami atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.

Její velitel Alfréd Bartoš se zastřelil při útěku před gestapem v Pardubicích.