Jak jste se dostal k tomu, že jste se rozhodl vydat na nonstop plavbu kolem světa?
Dostal jsem se k tomu přes dlouhá léta na řece, kdy jsem závodil ve slalomu a ve sjezdu. Potom jsem začal jachtařit na jezerech a pak jsem přešel na moře. Byl to zcela přirozený vývoj. Už předtím jsem měl několik velkých cest, například jedna z nich byla v roce 1997 a 1998, kdy jsem obeplul mysu hor jako první česká jachta, které se to podařilo. Člověk jde po krůčkách nahoru a klade si vyšší cíle, a tohle byl můj nejvyšší. Obeplutí světa bez zastávky a pokus o překonání světového rekordu.

Kdy jste vyplouval?
Vyplouval jsem z Hamburku a pak jsem se přemístil do Falmouth v jižní Anglii, protože kousek za ním je startovní čára. První vyplutí bylo 28. srpna loňského roku, ovšem když jsem přeplul Biskajský záliv, tak se mi porouchal větrný generátor a autopilot, takže jsem se musel vrátit. Potom jsem 18. září vystartoval znovu a přistál jsem v Novozélandském Aucklandu 29.května.

Proč se vám nepodařilo doplout do cíle?
Nepodařilo se mi to, protože za Tasmánií jsem se v bouři dvakrát převrátil, roztrhal jsem plachtu, ztratil jsem padákovou plachtu, se kterou loď překonává bouře, a ještě nějaké drobnosti. Co bylo ale nejhorší, protože technické problémy se daly překonat, že jsem ztratil čas. To už vlastně i vrácením přes Biskaj. Kdybych dál pokračoval, tak k mysu Horn připluji v době, kdy tam jsou nejhorší podmínky z hlediska větrů, které dosahují dvě stě kilometrů za hodinu, a vlny jsou vysoké dvacet metrů. To je pro malou loď obrovské riziko. Takže u Tasmánie jsem musel řešit, co dál. Nakonec jsem usoudil, že nemůžu pokračovat a že riziko překračuje rozumnou mez.

Plul jste s někým nebo sám?
Plul jsem jenom já, osm měsíců jsem byl na lodi úplně sám.

Zásoby jste měl na celou dobu nebo jste někde stavěl?
Zásoby jsem měl na celý rok. Nikde jsem nestavěl. Jak jsem vyplul z Anglie, tak jsem nestoupl na pevninu.

Kudy tedy vedla vaše trasa?
Startoval jsem v Anglii, pokračoval přes Kanárské ostrovy, přes Kapverdské ostrovy, rovník, kolem mysu Dobré naděje, Tasmánie, Austrálie a Nového Zélandu. U něj jsem to zatočil do Aucklandu, kde jsem skončil.

Jaký je váš nejsilnější zážitek z cesty?
To se dá těžko říci. Člověka samozřejmě zaujme to, s čím se běžně nesetká. Mně se hrozně líbila nádherná hvězdná obloha, kterou tady člověk nevidí a ani vidět nemůže. Ale těch věcí je spousta. Zrovna teď bych ale mohl říci, že nejkrásnější je to, že jsem zpět u své rodiny. Naprosto platí rčení všude dobře, doma nejlíp. Alespoň u mě.

Budete to zkoušet znova?
Už to nebudu zkoušet znova, byl to jenom jeden pokus. Kdybych byl mladší, tak samozřejmě vystartuji hned. Ale na tuto cestu jsem se připravoval skoro osm let. Manželka mě ohromně po celou dobu podporovala. A já jsem jí slíbil, že to bylo naposledy, a že až se vrátím, tak budeme zase dělat to, co ona chce. Další pokus prostě není.

Co tedy plánujete dál?
S manželkou jsme si říkali, že bychom cestovali. Chceme jet do Řecka, jak se říká plácnout sebou na pláž. Ale jachting jsme samozřejmě neuzavřeli. Předpokládáme, že vždycky jednou za rok na čtrnáct dní nebo na měsíc, kdy budu pracovat jako kapitán na některých turistických lodích, že si prostě pojedeme i někam do hor a na historická místa, protože moje manželka miluje historii.

Budete tedy cestovat dál?
Ano, také ale budeme trávit čas s vnoučaty. Rozhodně nebudeme pasivně sedět na lavičce a jak se říká drobit holubům.