„Pokud nebude dost pomůcek, ztratíme vysoce specializované zdravotníky a pacienty s covid-19 nebude mít kdo léčit. Vidíme to denně v Itálii. Kapacita oddělení a drahé techniky, která bez odborníků nikoho nezachrání, bude zbytečná,“ míní lékař ze Svitavska.

Podle vedení Nemocnice Pardubického kraje nejde o žádnou krizi. „Stavy zásob se zlepšují. Mohou za to dodávky od státu, naše vlastní nákupy a také nezištná pomoc jiných institucí a dobrovolníků. I přesto nám některé ochranné pomůcky chybí, nemáme dostatečné množství respirátorů FFP3 nebo laboratorních souprav pro testování nákazy,“ uvedla mluvčí nemocnic Kateřina Semrádová.

Lékaři však trvají na tom, že nemají dostatečné vybavení. „Co máme, tak jsou zásoby staré asi dva roky, kdy se ve světě šířil SARS,“ tvrdí lékař z Litomyšle. Přiznává, že se bojí onemocnění zdravotníků, protože mají málo respirátorů typu FFP3 a i ty jsou podle něho málo. Měli by prý mít speciální masku s postranními respirátory a také ochranné obleky.

„Navíc hledáme prostory pro případně nakažený personál, aby neinfikoval svoji rodinu. Rádi bychom pro tuto situaci zřídili karanténu v nemocnici,“ dodává lékař.

Nakažené pacienty v kraji už převáží zdravotnická záchranná služba. Ta je podle jejího ředitele Igora Paara už vybavená. „Zásoby pomůcek máme přibližně na dva týdny v celém potřebném sortimentu. Vývoj stavu našich zásob bude záviset na průběhu pandemie koronaviru a zásobování. Po počátečních problémech nyní zásobování funguje uspokojivě,“ uvádí Paar.

Kapacitu lze navýšit

Nemocnice Pardubického kraje disponuje 61 ventilovanými lůžky a 160 lůžky intenzivní péče. „Jsme schopni kapacitu ještě dále navýšit. Největší lůžkovou kapacitou pro pacienty s koronavirem disponuje Pardubická nemocnice, která má pro tyto potřeby vyčleněn multioborový pavilon,“ dodává Semrádová. Postupně budou vyčleňována lůžka v dalších nemocnicích kraje. Ne tedy tak, že by v každé nemocnici bylo od počátku třeba jen po jednom takovém lůžku.