Šestatřicetiletý Mirek Kasalický z Pardubicka se rozhodl, že s dětmi zůstane doma a manželka bude pracovat. „Dnes si říkám, zda jsem neudělal chybu. Dcerka je prvňačka a já hlavně psaní přestávám zvládat. Také matematika s páťákem mi nejde,“ říká otec, který ale zároveň přiznává, že má díky ošetřování dětí menší riziko nákazy, než kdyby chodil do práce. A takových lidí je víc.

Ředitel společnosti Evona Chrudim Stanislav Pantůček pociťuje velký problém s přístupem lidí ke covidu-19. „Dnes stačí zakašlat do telefonu a obvodní lékař vám vystaví elektronickou neschopenku a elektronický recept, aniž by vás viděl. A především vás nechá z obav před koronavirem na celých deset dní v karanténě,“ míní ředitel chrudimské firmy, která už na jaře změnila výrobní sortiment a začala šít roušky z nanovlákna. Prodávají se stále – ve 21 firemních prodejnách lidé nedávno za jediný den koupili 27 tisíc roušek.

Ilustrační foto.
Bojí se dítě zubaře? Ošetření v narkóze může přijít na tisíce

Současný růst využívání nemocenské vidí Pantůček i v červencovém zrušení karenční doby, ve které nedostávali zaměstnanci proplacenou nemocenskou v prvních třech dnech . „U nás meziroční nárůst neschopenek dosahuje 33 procent,“ uzavírá ředitel.

Rodičům, kteří museli kvůli uzavření základních škol zůstat doma, hrozí citelný zásah do finančních příjmů domácnosti. Překvapivě však tato koronavirová doba nahrává lidem, kteří jsou zadlužení.

Exekutor nepřijde

Ti, kteří doma pečují o školáka, mohou momentálně klidně spát a neobávat se příchodu exekutorů, kteří jim nemohou zabavit movitý majetek. „Naši klienti, kteří se nacházejí v oddlužení, mohou požádat o snížení splátek, ale zatím se nepřihlásil jediný. Situaci zatím zřejmě zvládají,“ říká Monika Novotná z dluhové poradny Centra J. J. Pestalozziho v Chrudimi.

Finančně lépe se v dnešní době mohou cítit lidé, kteří využili nabídku bankovních ústavů a odložili si nebo snížili splátky půjček. „Naši klienti tuto možnost využívají. Otázka je, jak se se svými závazky srovnají ve chvíli, kdy se situace vrátí opět do normálu,“ podotýká Monika Novotná.

Dluhová past

Odklady splátek banky nabízely do konce října, nyní žádná z nich neoznámila, že lhůtu prodlužuje. „Existují obavy, že kdyby lidé museli opět půjčky splácet, spadnou do dluhové pasti,“ zdůrazňuje Novotná.

Stahují vás dluhy na dno? Vyhledejte pomoc

Pracovníci Centra J. J. Pestalozziho v Chrudimi přicházejí s nabídkou služeb odborného sociálního poradenství, které mimo jiné nabízí pomoc při řešení dluhů.

Zajistí sepsání splátkového kalendáře, komunikaci s exekutory, poradenství v oblasti exekucí a zejména pomoc v oblasti oddlužení – zpracování a následné podání insolvenčního návrhu soudu. Od roku 2018 mohou návrhy na povolení oddlužení podávat pouze osoby s akreditací, což lze i v Centru J. J. Pestalozziho.

Služby jsou bezplatné.