Hromada bot vedle prázdných krabic a prázdná část regálu. Žádná výprodejní akce, ale kontrola celníků. O pár regálů vedle nakupujících zákazníků pracovníci celní správy plní pytle padělanou obuví.

Konkrétně šlo o 29 párů sportovních bot a 81 párů sandálů, připomínající zboží renomovaných značek. Škoda, která by vznikla majitelům práv, by v jejich případě byla až 300 000 korun. Zboží nyní ale poputuje do celního skladu.

Zdroj: @SejkPcePhoto/Jiří Sejkora


Nemusí jít vždy ale jen o nepřehlédnutelná loga. V tomto případě se pracovníci celní správy zaměřili i na napodobeniny. „Tato bota například kopíruje tvary a vzory, které má ale výrobce originálu chráněné," ukazuje jeden z celníků. Celníci mají od výrobců přímo poskytnuté vzorníky, podle kterých lze chráněné znaky rychle identifikovat. Tyhle z pultu zmizí i když celníci vědí, že se dříve nebo později náhrada objeví. V této prodejně nejsou poprvé, a zřejmě ani naposledy.

"Záleží na majiteli značky a příslušného práva, zda teď podá určovací žalobu. Do deseti dnů se může vyjádřit i majitel zabaveného zboží. Pokud tak neučiní, budeme to řešit zjednodušeným postupem a likvidací,“ popisuje další osud zabavených bot mluvčí Celní správy pro Pardubický kraj Václav Kánský.

Zboží se nemusí likvidovat vždy. Má to ale několik podmínek. Předně s tím musí souhlasit vlastník chráněného prvku či známky. „Zákon umožňuje nabízet toto zboží humanitárním organizacím za předpokladu, že budou odejmuty ony chráněné prvky a značky. V případě bot ovšem jde o samotné provedení či design, což je ale v řadě případů problém a užití pro humanitární účely je tak spíše sporadické. Dalším faktorem pak je i možná zdravotní závadnost, neboť se nejedná o kvalitní materiály ani provedení. Obuv je z tohoto hlediska velmi problematická oblast,“ dodává Kánský.

Boty tak s největší pravděpodobností čeká nadrcení a využití jako druhotné suroviny pro spalovny odpadu nebo například palivo v cementárně. Kontroly se ale netýkají jen textilu. Trend před Vánocemi jsou zejména hračky.

Zboží, které už pod stromečkem neskončí. Padělky, které zabavila celní správa.
Dárky po obchodech hledají i celníci. Ty padělané


"Nedá se říci, že by Vánoční svátky byly nějak více specifické v množství zadržených padělků či kopií. Pravidelně ale před svátky nacházíme ve větší míře kopie hraček. Ty se začínají ve větší míře objevovat už v říjnu či listopadu,“ dodává Kánský.

Celníci v Pardubickém kraji nezaznamenali zatím ani napodobeniny potravin či léků, kde by mohla hrozit i vážná zdravotní rizika. Ovšem ke kuriozitám lze třeba zařadit celý kontejner obsahující napodobeniny 2500 kusů motorových pil v roce 2013 za až padesát milionů korun. „Tohle zboží nesměřovalo na náš trh, přesto výrobce spoléhal zejména na barevné a tvarové provedení, kvalitativně byl rozdíl ale propastný,“ dodává Kánský. Je to také jedna z rada celníků – nejspolehlivější rada, jak padělek poznat, je jeho cena. Pakliže něco vypadá jako originál, ale stojí to výrazně méně, pravděpodobně o originál nepůjde.