Město Pardubice bude pečovat o sedm opuštěných hrobů svých významných občanů. Bude je udržovat na své náklady prostřednictvím Služeb města Pardubic.

„V minulosti již na pardubických hřbitovech zaniklo několik hrobů významných osobností jen proto, že se o pietní místo neměl kdo postarat. Přišli jsme tak například o hrobku, v níž byl pochován významný fotograf Josef Pírka, ale je i řada dalších pietních míst, kterým hrozí zánik," uvedl primátor města Martin Charvát.

Prvních sedm jmen zastupitelům navrhl Klub přátel Pardubicka, který mapuje místa posledního odpočinku významných osob. Zastupitelé pak rozhodli o tom, že statut „hrob v péči města" získají místa posledního odpočinku bývalého pardubického starosty Leopolda Wernera, advokáta, novináře a dramatika Karla Krpaty, ředitele reálky Jiljí Vratislava Jahna, c.k. místodržícího rady a okresního hejtmana Hynka (Ignáce) Boukala. Jejich hroby jsou na Starém městském hřbitově. Dále se na seznam dostal i zakladatel známé továrny Josef Prokop a starosta Pardubic Václav Bubeník, ti jsou pochováni na Novém městském hřbitově, a také novinář a spisovatel Jaromír John, který leží v rodinné hrobce na hřbitově v Pardubičkách.

Hroby významných lidí nejsou jediné, kterým se občas nedostává pozornosti. Služby města Pardubic napomínají mnohé nájemce hrobových míst, že je třeba zlepšit péči. Kromě toho se prý na hřbitovech rozmohl ještě jeden nešvar, který nepřispívá k důstojnému vzhledu pietních míst. „Lidé nechávají za náhrobky bedny s věcmi potřebnými k úklidu hrobů. Nevypadá to dobře a komplikuje nám to údržbu," řekla tisková mluvčí Služeb města Pardubic Světlana Pozníková. Proto byli pozůstalí vyzváni, aby tyto „přístavky" odstranili. „Sady úklidového nářadí si teď mohou zdarma, jen oproti záloze, vypůjčit na správě hřbitovů," objasnila Světlana Pozníková.