V našem kraji už epidemiologický PES „neštěká“ nejvíc v Česku.

Riziko přenosu infekce koronaviru podle protiepidemiologického systému (PES) se tu v posledních dnech snížilo ze stupně 72 před týdnem na včerejších 67. Na stejné hodnotě je dalších pět krajů. A dva regiony Pardubický kraj naopak předstihly – Karlovarský kraj a Vysočina, kde je nyní skóre 75.

Situace se ale výrazně liší podle okresů.

Hůř je na tom východ kraje, jak Orlickoústecko, tak Svitavsko jsou na stupni rizika 75, zatímco Chrudimsko spadlo na 70 a Pardubicko je už delší dobu „čisté“, PES zde má nyní hodnotu 57. Epidemie se nyní šíří spíš na venkově.

Samotné hodnoty „Psa“ se však mění každý den, zítra může být vše jinak. A hlavně nemusí vůbec odpovídat množství zjištěných nakažených. PES vyjadřuje celkové riziko nákazy, míru komunitního šíření v regionech.

Ještě před týdnem byl Pardubický kraj podle systému PES druhý nejhorší v Česku. Nyní už drží primát jiné regiony, situace se ale mění každý den.

V každém případě ale Svitavsko a hlavně pak Chrudimsko mají za sebou – alespoň prozatím – vysoké přírůstky nakažených z minulého týdne, jež byly s Havlíčkobrodskem nejvyšší v Česku.

V obou okresech, jež mají shodně 100 tisíc obyvatel, přibylo minulý týden zhruba 500 zjištěných nakažených. Tento týden už to je lepší, součty Ministerstva zdravotnictví za posledních sedm dní padají ke 400.

Mnohem lépe je na tom s nemocností Orlickoústecko, kde je ale bohužel řada teprve řešených ohnisek nákazy. Právě proto má okres nyní vysoké skóre Psa.

A na Pardubicku, tam je nejen ještě méně nemocných (v přepočtu na 100 tisíc obyvatel sotva polovina oproti Svitavsku nebo Chrudimsku), ale nízký je tu i počet nově diagnostikovaných nakažených. Nízké je zde rovněž procento pozitivních testů z celkem provedených. Proto je i skóre Psa v tomto okrese nejnižší.

Ovšem aby změti čísel, která může být pro laika těžko srozumitelná, nebylo málo, jiná vstupní data poskytují hygienici a jiná ministerstvo.

Největší rozdíl je v počtech zemřelých. Zatímco podle ministerstva je v Pardubickém kraji 276 obětí infekce, a to ještě podle týden starých údajů, hygienici uvádějí ke včerejšku(!) číslo mnohem nižší: jen 201.

„Údaje totiž dopočítáváme až zpětně právě z dat ministerstva, pokud někteří lidé nebyli v šetření hygieniků. Týká se to například pacientů, kteří zemřeli v domovech důchodců či v jiných ústavech, nebo v jiném kraji,“ uvedla krajská epidemioložka Olga Hégrová.

Čísla jsou to však skutečně velmi relativní a nestálá. Hodně s nimi totiž dokážou zamíchat hromadné nákazy v domovech důchodců a ústavech. Míra nákazy mezi seniory je totiž jedním z dalších parametrů pro výpočet hodnoty Psa. Třeba v seniorcentru ve Skutči nebo v Hamzově léčebně v nedaleké Luži nyní pomáhají kvůli nemocnému personálu vojáci, podobný problém byl například i v Červené Vodě.

Covid v kraji

Údaje Krajské hygienické stanice, které se však mírně liší od dat Ministerstva zdravotnictví

Celkový počet nakažených v Par. kraji od března: 21604, nyní nemocných: 9344

okres PA: 7163 /aktuálně nemocných: 3847
okres CR: 5060/aktuálně nemocných: 3343
okres SY: 4480 /aktuálně nemocných: 1233
okres ÚO: 4901/aktuálně nemocných: 921