„Nezaměstnanost na Pardubicku nemá v podstatě kam níže klesat,“ uvedl analytik Miroslav Novák z finanční společnosti Akcenta. Suverénně nejnižší v rámci EU je i nezaměstnanost celého Česka.

Vůbec nejnižší je v kraji už tradičně na Žamberecku (1,4 %), Orlickoústecku a Litomyšlsku, do dvou procent se vejde i na Holicku a Pardubicku. Nejvyšší je naopak s přehledem na Moravskotřebovsku (4,8 %). Tento region pak s velkým odstupem následuje Králicko, Přeloučsko a Svitavsko se shodně 2,9 % lidí bez práce. Už dva roky je navíc, poprvé od počátku 90. let, více volných míst než nezaměstnaných.

Nezaměstnanost je na naprostém dně

„U téměř čtyř pětin z nabízených pozic zaměstnavatelé uvádějí, že by na ně chtěli přijmout i pracovníky ze zahraničí,“ uvedla mluvčí Ministerstva práce a sociálních věcí Kateřina Beránková.

„Počet uchazečů o zaměstnání v Pardubickém kraji v únoru činil lehce přes 8,4 tisíc. Počet volných míst vzrostl na necelých 25,2 tisíc z lednových 24,8 tisíc. Na jednoho uchazeče tak v únoru připadala v kraji téměř tři volná místa,“ podotkl analytik Novák.