Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Politolog: ČSSD utrpí Pyrrhovo vítězství...

Východní Čechy - Podle Jiřího Štefka skončí sociální demokraté v Hradeckém kraji v opozici, křeslo hejtmana jejich lídr nemá jisté ani v Pardubicích

10.10.2012
SDÍLEJ:

Jiří Štefek.Foto: Archiv Deníku

V krajských volbách v obou krajích obhajuje vítězství ČSSD. Předvolební průzkumy se liší, přesto se domnívám, že tu opět převáží levicové strany, ačkoliv účastí Zemanovců (SPOZ) dojde k jejich tříštění, což může mít fatální následky. V případě Hradeckého kraje očekávám, že SPOZ potřebnou pětiprocentní hranici pro vstup do zastupitelstva překročí, a to především díky osobě silného a razantního lídra Vladimíra Drymla.
Rozdrobená však je i pravice (před čtyřmi lety ještě neexistovala TOP 09), kterou navíc bude tížit fakt, že ODS a TOP 09 jsou na centrální úrovni vládními stranami, a tudíž jim budou jejich oponenti přičítat veškeré negativní dopady reforem. A to i přesto, že krajské volby nejsou o celostátní politice. Lídři v regionech se naopak snaží vymanit ze závislosti na Praze i stranických šéfech. Ale tady jde o moc, proto krajští politici použijí jakékoliv argumenty. I takové, které s krajskou politikou nemají společného vůbec nic.

Protiváhou proti případnému drtivému vítězství ČSSD je doznívající sentiment voličů z kauzy Davida Ratha, po němž následoval prudký propad obliby strany. Dalším korektivem je i skutečnost, že ČSSD byla v obou krajích hlavní vládnoucí silou a je tudíž zodpovědná za současnou situaci. Mám na mysli především katastrofální stav mnoha stovek kilometrů komunikací, neexistence koncepce středního školství, ale i špatná prezentace kraje, která má za následek odliv turistů.

Volby v obou východočeských krajích budou i lakmusovým papírkem obliby KDU-ČSL. Tyto kraje vždy patřily (a stále patří) mezi tradiční bašty, kde mají lidovci silné postavení. Straničtí lídři neriskují a opět do voleb vstupují v rámci koalic. Do zastupitelstev by se tak lidovci zcela jistě dostat měli. Otázkou jen je, kolik jich bude a zda jejich kandidáti díky preferenčním hlasům nepřeskočí své kolegy z přidružených stran (SNK-ED, VPM).

Pro budoucí složení krajských rad bude klíčový výsledek KSČM a TOP 09-Starostové. Zatímco vládní strana nabízí zajímavý program a má na kandidátce zkušené a úspěšné starosty, KSČM si poslední dobou zcela bez skrupulí říká o podíl na moci. Navíc i šéf ČSSD Bohuslav Sobotka veřejně podpořil uzavírání krajských koalic ČSSD s komunisty. To by mělo zmobilizovat pravicové a středové voliče.

Domnívám se, že v obou východočeských krajích zvítězí ČSSD, ale jen těsně. Na uzavření dvoučlenné koalice však nebude mít dostatek hlasů a není tudíž jisté, zda i své případné vítězství přetaví v zisk hejtmanství. V případě Pardubického kraje dojde podle mě k uzavření povolební koalice ČSSD s Koalicí pro Pardubický kraj a uskupením Východočeši. Pro volebního lídra ČSSD Martina Netolického je však velmi diskvalifikujícím jeho nízký věk, proto se domnívám, že výsledná povolební jednání dospějí k tomu, že se ve svých třiceti letech hejtmanem nestane.

V Královéhradeckém kraji odhaduji, že i přes své vítězství ČSSD skončí v opozici a krajskou koalici utvoří ODS, TOP 09-Starostové a Koalice pro Královéhradecký kraj s tím, že křeslo hejtmana obsadí Rudolf Cogan z TOP 09.

Rovněž očekávám, že voliči využijí možnosti na jednotlivých kandidátkách hojně kroužkovat. Letos totiž novela volebního zákona snížila hranici pro přednostní zisk mandátu z deseti na pět procent hlasů, což by v určitých případech mohlo být „jen" 1800 až 2000 hlasů. Při volbách do Poslanecké sněmovny přišli voliči fenoménu preferenčních hlasů na chuť, očekávám, že malé zemětřesení nastane i v případě volby nových krajských samospráv.

…Ale ve východních Čechách aspoň získá nové senátory

Na území východočeských krajů budou při letošních doplňovacích volbách do třetiny Senátu ve hře senátorská křesla v obvodech Chrudim, Náchod a Svitavy.

Nejzajímavějším z nich je nepochybně obvod č. 47 Náchod. Zde obhajuje svůj mandát stávající nezávislý senátor Petr Pakosta. Jeho nejvážnějším protikandidátem bude současný hejtman Hradeckého kraje Lubomír Franc z ČSSD, který bude těžit ze situace, že 12. a 13. října se budou s prvním kolem senátních voleb konat i krajské volby. Neméně zajímavá jsou i jména dalších kandidátů: na post náchodského senátora si myslí hned i dvě stávající poslankyně Zdeňka Horníková (ODS) a Soňa Marková (KSČM), které doplní profesor Bedřich Moldan z TOP 09, který byl poražen v senátních volbách před dvěma roky v obvodě Praha 6.

Vzhledem k předvolební vypjaté situaci a řadě aktuálních skandálů okolo české vlády očekávám, že do druhého kola postoupí Lubomír Franc. Jeho soupeři v něm nejspíš budou Petr Pakosta anebo Zdeňka Horníková. Další kandidáti neuspějí vzhledem k shlukování voličských hlasů pro levici či pravici.

Naopak nejméně atraktivním bude volební souboj v senátním obvodu č. 44 Chrudim, kde již neobhajuje svůj mandát dlouholetý přední senátor Petr Pithart. Za pozornost stojí snad jen skutečnost, že se o toto uprázdněné křeslo hlásí současný šéf Agrární komory Jan Veleba. Menší atraktivitu souboje o křeslo na Chrudimsku bych přičítal skutečnosti, že volební obvod zasahuje hned do dvou krajů a je možné, že při výběru kandidátů se stranické sekretariáty nemohly shodnout na vhodném jménu nebo celému obvodu jako takovému nevěnovaly dostatečnou pozornost.

V senátním obvodu č. 50 Svitavy je zajímavá kandidatura hejtmana Pardubického kraje Radko Martínka, který již svůj mandát v čele kraje neobhajuje. Jeho nejznámější konkurentkou je komunistická poslankyně Zuzka Rujbrová-Bebarová, určité naděje má i místostarosta Litomyšle Vojtěch Stříteský, který kandiduje za KDU-ČSL.

Vzhledem k souběhu krajských a senátních voleb očekávám volební účast v prvním kole 45 až 50 procent, ve druhém kole účast nepřekročí 25 procent.

JIŘÍ ŠTEFEK, politolog, Vrchlabí

Autor: Redakce

10.10.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Úderem páteční druhé hodiny odpoledne se otevřely volební místnosti pro volby do Poslanecké sněmovny.

Volební komisi přestěhovali do Kulturního domu

Ilustrační fotografie.

Když na dechovku, tak do Skutče

Mezi urnami aneb Když reportér vyrazí na pouť po volebních místnostech

Chrudim - Možná vám to přijde jako zvláštní koníček, ale když vás baví novinařina, může se i ze zdánlivě nudných voleb stát zajímavé odpoledne. Zdeněk Sasín mladší vyrazil "obhlédnout", jak se volí v některých obcích. Jeho "rychlozprávy" zveřejňujeme v autentické podobě.

Hlasovací lístky předčítal nevidomému počítač

Heřmanův Městec – Vlastimil Kühr z Heřmanova Městce se musel i letos připravit na volby pečlivěji, než většina jeho spoluobčanů. Je totiž nevidomý.

Volby začaly! Debatovalo se o nich i v masně

Chrudim - Když hodiny na Resselově náměstí odbíjejí druhou odpoledne, otevírají se dveře volebních místností. Před okrskem číslo 9 u Městského kina v Chrudimi už stojí dlouhá fronta možná dvaceti lidí, kteří chtějí odevzdat svůj hlas. Členové volební komise, všichni zkušení matadoři, se nebojí, že by se tu nudili. Očekává se tu velká účast.

Policejní lovci lebek měli před volbami žně

Pardubický kraj - Za jedenáct dní policisté pořádně doplnili stavy věznic o šest hledaných.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení