Ptáme se – proč právě nyní dochází k tak razantnímu navýšení? Už teď mají naše spolky a různá sdružení s poplatky velké problémy a vím, že hodně zvažují pořádání kulturních a společenských akcí," řekl včera starosta obce Vysočina Tomáš Dubský, který je zároveň prvním místopředsedou Sdružení místních samospráv. Podle jeho slov je nutné si vše vyjasnit a nastavit poplatky tak, aby byly přijatelné pro obě strany.

JE TO SKOK

„Dali jsme si tu práci a poplatky porovnali. Tvrdíme, že OSA v poslední době postupně zdražuje a najednou to udělala skokově. Tomu chceme zabránit," uvedl starosta Českých Heřmanic a člen krajského výboru SMS Pavel Eliáš. Obcí se navýšení dotkne například při pořádání akcí s reprodukovanou hudbou. „Takto enormní nárůst sazeb není ani odůvodněný, ani přiměřený," uvedl místopředseda sdružení Jan Sedláček. K nesouhlasu se přidali i někteří uživatelé sociálních sítí. „Státem posvěcené výpalné, ze kterého se samotným autorům a interpretům dostane jen malá část," nazval poplatek jeden z nich.

Teď vyšlo najevo, že zdražování chystá i Dilia, která je divadelní, literární a audiovizuální agenturou.

Jak informoval Pavel Eliáš, sdružení se už obrátilo na poslance, kteří by měli téma zdražování kolektivních správců zahrnout do novely autorského zákona.

LIDÉ NESOUHLASÍ

Obcí se navýšení dotkne například při pořádání akcí s reprodukovanou hudbou. Podle vyjádření místopředsedy sdružení Jana Sedláčka není tento nárůst sazeb ani odůvodněný ani přiměřený.
K nesouhlasu se přidali i někteří uživatelé sociálních sítí.

„Státem posvěcené výpalné, ze kterého se samotným autorům a interpretům dostane jen malá část," nazval poplatek jeden z nich.

JAKO V ZAHRANIČÍ

Sama OSA považuje sazby za přiměřené a argumentuje tím, že chce srovnat ceny se zahraničím. „Není důvod k tomu, aby se autorům hudby v tuzemsku dostávalo nižší míry ochrany práv, než je běžné v drtivé většině zemí Evropské unie," komentoval současnou situaci předseda představenstva OSA Roman Strejček. (ron, jan, zr)