Mezi poražené v letošních předčasných volbách patří i ODS. Ta v Pardubickém kraji získala sedm procent hlasů a pouze jediný poslanecký mandát. „Výsledky jsou bohužel horší, než jsme čekali. V těchto volbách vyhrál bezbřehý populismus," prohlásil lídr krajské kandidátky ODS Radim Jirout, který svůj poslanecký mandát neobhájil. „Odhadoval jsem, že moje šance obhájit mandát je kolem dvaceti nebo pětadvaceti procent. Minimálně v tom jsem se trefil," poznamenal bývalý poslanec, podle něhož však hlavní díl zodpovědnosti za nelichotivý výsledek ODS měly celostátní kauzy. „Když jsem se bavil s lidmi v předvolební kampani, nikdo nehovořil o daních, zákonech či lokálních kauzách, ale hlavně o aféře Nečas – Nagyová. Na voličích byla vidět obrovská míra zklamání z celostátního chování ODS. Petr Nečas se postavil před třemi lety do role nového Pana Čistého, ale pak byl jedním z aktérů všeobecně známé kauzy, která měla za příčinu pád vlády," poznamenal Radim Jirout. „Překvapil mě velmi dobrý výsledek Okamurova Úsvitu a velmi špatný Zemanovců. V případě Babišova hnutí ANO 2011 jsem očekával zisk kolem 15 procent. Uvidíme, jak se pan Babiš s tou nesourodou skupinou lidí kolem sebe vyrovná. Domnívám se, že jsou pro něj mementem Věci veřejné a že se z jejich chování ponaučí," svěřil se krajský lídr ODS. „Uvidíme, co přinese výkonná rada ODS, která by měla ukázat další směřování strany. Myslím, že proces získávání důvěry voličů už začal. Zbavili jsme se jmen, za kterými stály některé kauzy, ať už ty prokázané nebo neprokázané. Tento proces musí pokračovat. Strana se bude muset zkonsolidovat," dodal Radim Jirout.

Ten svůj poslanecký mandát přepustil svému kolegovi, vysokoškolskému pedagogovi Simeonu Karamazovovi, který byl až čtyřkou na kandidátce ODS, ale díky takřka dvěma tisícovkám preferenčních hlasů se stal jediným zástupcem strany v Poslanecké sněmovně v Pardubickém kraji. „Volební výsledky obecně nejsou moc potěšující. Je to prohra pravice. ODS si tuto porážku svým způsobem zasloužila. Doufám, že se to brzy změní," nechal se slyšet Simeon Karamazov. „Když jsem viděl první výsledky, které ODS přisuzovaly něco kolem šesti procent, přestal jsem být nervózní. Ani jsem je pak moc nesledoval, protože jsem byl na dostizích. Tolik jsem to neprožíval. Přece jen jsem už zažil voleb víc. Až kolem šestnácté hodiny mi začaly přicházet SMS zprávy, že by to asi mohlo přece jen dopadnout," svěřil se nový poslanec. „Je hezké, když člověk dostane tolik preferenčních hlasů. Je to potěšující, ale zároveň jde i o určitý závazek," sdělil děkan Fakulty elektrotechniky a informatiky Unvierzity Pardubice, který by na tomto postě i nadále rád zůstal. „Myslím, že se tyto dva posty dají docela dobře skloubit. Může to být prospěšné pro fakultu i univerzitu. Zároveň bude ve sněmovně někdo, kdo se vyzná v problematice školství," vyjádřil se Simeon Karamazov.

Velkou porážku utrpěli nejen v celé republice, ale i v Pardubickém kraji Zemanovci. „Chtěl bych pogratulovat vítězům voleb. Pevně věřím, že bude sestavena vláda, kterou si Česká republika zaslouží. Mám na volebním výsledku svůj podíl viny, ale uvidím, zdali odstoupím z funkce celorepublikového předsedy. Aspektů našeho neúspěchu je několik, uděláme si rozbor a pak s ním seznámíme veřejnost. Rozhodně si ve volebním štábu připíjet nebudeme, situace si to nezaslouží. Vyvodíme z našeho neúspěchu důsledky a budeme pokračovat dál," prohlásil celorepublikový předseda Zemanovců Zdeněk Štengl, který byl lídrem kandidátky v Pardubickém kraji. Zde SPOZ získala jen něco málo přes dvě procenta hlasů. „Za náš výsledek v Pardubickém kraji pochopitelně cítím zodpovědnost," dodal Zdeněk Štengl.