I když ve východních Čechách podle informací ČHMÚ nebude namrzající déšť tak intenzivní jako na Moravě a na Vysočině, silnice a chodníky budou klouzat a ledovka je bude  zřejmě pokrývat až do večera.

Autobusy měly problémy

V pondělí odpoledne namrzaly silnice na Svitavsku, Orlickoústecku, Hradecku, Chrudimsku či Náchodsku. Mrznoucí déšť byl zřejmě příčinou srážky tří aut, která uzavřela sjezd z dálnice D11 u Libišan. Centrum dopravních informací v podvečer hlásilo ledovku v délce deseti kilometrů na silnici číslo 35 v Sadové, Dohalicích, Čistěvsi, Všestarech, Střezeticích a Hradci Králové.

Řidičům to klouzalo například na silnici mezi Náchodem a Novým Městem nad Metují, doprava vázla také na kruhovém objezdu na výjezdu z Hradce Králové na Jičín a Jaroměř. U Všestar havaroval autobus a zatarasil silnici, takže byla neprůjezdná.  Problémy měly i další autobusy. „Déšť pokrývá ledovkou vozovky v oblasti Chlumecka a v okolí Neděliště. Počasí tak znemožňuje standardní zajištění dopravní obslužnosti v těchto lokalitách, dopravci již několik autobusů stojí a dochází ke zpoždění spojů," uvedla včera odpoledne mluvčí Královéhradeckého kraje Martina Götzová.

Namrzlé silnice blokovaly havárie

Policisté nabádali řidiče k opatrné jízdě, ale zrádný kluzký povrch zavinil řadu nehod.  U obce Mikuleč kolem 13. hodiny havarovalo na ledovce osobní a nákladní auto, další havárie se staly nedaleko Kamence u Poličky a Trstěnic. Na ledovku doplatila také dvě auta u Police nad Metují.

Několik nehod na zledovatělých  silnicích se stalo také na Orlickoústecku. Ledovka se vytvořila na jedenáctikilometrové trase mezi Žamberkem a okolními obcemi, klouzalo to i na Lanškrounsku, u Králík či v Ústí nad Orlicí. Kolem 15.00 hodin havarovalo auto v Žamberku, půl hodiny nato další u obce Hejnice, jiný vůz nezvládl ledovku u Albrechtic.

Horké chvilky zažívali řidiči také u Ohnišova, kde jim cestu komplikovala nejen namrzlá vozovka, ale i odstavený porouchaný autobus. Mezi Stěžerami a Těchlovicemi zase zledovatělou vozovku zablokovalo  nákladní auto.

Ani vlaky ledovka neušetřila. Námraza na trakčním vedení na několik hodin omezila  provoz na koridoru  z České Třebové do Brna.