Hradecký deník 6. listopadu mylně napsal, že petice jde proti kruhovému objezdu – a tímto článkem chceme uvést situaci na pravou míru. Omlouváme se také všem, kterých se naše chyba dotkla.

Jaká je tedy situace? Křižovatka silnice vedoucí z Krňovic do Třebechovic s komunikací číslo 11 je podle statistik druhým nejnebezpečnějším místem v Česku. Za posledních šestatřicet měsíců zemřelo sedm lidí po haváriích na tomto místě. „Lidi jsou nepozorní. Přitom vědí, jak nebezpečné to tady je," diví se jeden z vyšetřovatelů policie Královéhradeckého kraje. „Po hlavní to auta valí, rychlost se tady moc nedodržuje. A ti, co jedou z vedlejší, si nedají pozor…"

Organizátoři petice se rozhodli, že se pokusí přispět k tomu, aby se křižovatka změnila na kruhový objezd. „My, organizátoři petice, místní občanské sdružení Šance pro veřejnost, podporují variantu, aby se křižovatka změnila na kruhový objezd," vysvětluje Eduard Hanousek.

Podle silničářů by stačilo vybudovat přechodový ostrůvek pro řidiče a odbočovací pruh, který by využívala auta jedoucí od Týniště. Ta by mohla vyrazit doleva, tedy směrem do Krňovic. Směrem od Hradce by byl zákaz odbočení vlevo, nemohlo by se tedy zahnout do Třebechovic.

„Tuto variantu prosazuje Ředitelství silnic a dálnic," potvrdil Jiří Němec, starosta Třebechovic.

Autoři petice ji však považují za nedostatečnou – zkrátka pouze za polovičaté řešení. I třebechovičtí zastupitelé už na jejich snahu reflektovali, starosta Němec kvůli křižovatce jednal na ministerstvu dopravy.

„Na základě doporučení pracovníků z týmu ministra dopravy připravuje teď město zadání na zpracování nezávislé studie u některého fundovaného odborníka, která by měla prokázat vhodnost či nevhodnost té které varianty řešení krňovické křižovatky," popisuje.

Podaří se tedy signatářům petice přesvědčit i ministerstvo dopravy a silničáře?