Města se na jeho příjezd připravují dlouho dopředu, už za sebou mají i nácvik nanečisto. „Příjezd prezidenta naší republiky je pro nás významnou událostí, teprve potřetí nás navštíví hlava státu. První byl v roce 1924 Tomáš Garrigue Masaryk. Tato návštěva proběhla v sokolském parku, kde se bude odehrávat i letošní setkání s Milošem Zemanem. Jako další se v našem městě v roce 2003 objevil tehdejší prezident Václav Klaus," okomentoval dnešní akci starosta Holic Ladislav Effenberk.

Online reportáž

HOLICE ZA SEBOU MAJÍ NÁCVIK „NANEČISTO"

Na příjezd prezidenta se ve městě připravovali. „Proběhl takzvaný nácvik nanečisto, účastnily se složky policie a ochranky," popsal starosta Holic.

Část Holubovy ulice bude dnes uzavřena z důvodu přejezdu kolony. Dopravu v městě to však prý neovlivní.

Prezident se setká s občany před pátou hodinou odpolední před kulturním domem. Na pódiu ještě před příjezdem vystoupí dětský hudební spolek BaŠaPa.

„Na památku jsme si pro pana prezidenta připravili láhev dobrého bílého vína. Triumfem však bude obraz od výtvarníka Petra Špačka. Ten na naši žádost vyobrazil chalupu Miloše Zemana na Vysočině," dodal Ladislav Effenberk.
„Návštěva prezidenta nám rozhodně pomůže v propagaci našeho města," doplnil ředitel Kulturního domu Holice Petr Kačer.

TAJEMNÁ POZORNOST Z HORNÍHO JELENÍ

Na zviditelnění se těší i firma z Horního Jelení vyrábějící žíněnky a sítě. Miloš Zeman si společnost prohlédne dnes odpoledne. I zde na něj čekají dárky. „Budou to samozřejmě sítě – pro různé, a ne úplně sportovní, použití. Doufám, že budou panu prezidentovi návštěvu Horního Jelení dlouho připomínat," uvedl Pavel Krnáč, jednatel firmy, která se dostala do programu prezidentské návštěvy.

A jak se vyjádřil k dárku pro prezidenta starosta Horního Jelení Petr Tupec, který bude na dnešní schůzce také přítomen? „Bude to překvapení, nechci proto nic prozrazovat. Snad jen to, že to bude kromě jiného i taková pamětní záležitost," uvedl Tupec.

DÁRKY PROŠLY HRADNÍ KONTROLOU

Překvapení to ale nebude pro všechny stoprocentní, protože zaměstnanci Kanceláře prezidenta republiky se již s tajemným dárkem z Jelení seznámili a prošel jejich kontrolou.

Řada obyvatel města si nenechá dnešní návštěvu hlavy státu ujít. „Je to historicky první návštěva prezidenta republiky u nás. Plánuji se této události zúčastnit," prozradil Josef Kušička, ředitel českého hudebního tábora mládeže Horní Jelení.

Středeční program na Pardubicku
10:30 Setkání prezidenta republiky s hejtmanem
11:00 Setkání prezidenta se členy Zastupitelstva Pardubického kraje, vybranými starosty obcí a zástupci zřizovaných organizací Pardubického kraje
11:45 Setkání se zástupci tripartity Pardubického kraje
(Dům hudby Pardubice)
12:30 Křest knihy Tato země je naše – 25 rozhovorů s prezidentem Milošem Zemanem
(foyer Domu hudby)
15:00 Návštěva společnosti Berger – Huck v Horním Jelení
16:50 Setkání s občany Holic (náměstí před budovou Kulturního domu v Holicích)