18:05 - Děkujeme za sledování našeho online zpravodajství z dnešní prezidentské návštěvy na Chrudimsku, tímto se s vámi pro dnešek loučíme a u nějakého z dalších on-line přenosů opět nashledanou.

18:00 - Debata s hlineckými občany zakončila druhý den návštěvy prezidenta Miloše Zemana v Pardubickém kraji. Prezident opět stráví noc v chrudimském hotelu Fortna, odkud zítra zamíří do okresu Ústí nad Orlicí. 

V Hlinsku čekal na prezidenta Miloše Zemana zcela zaplněný sál Multifunkčního centra. 17:11 - Multifunkční centrum v Hlinsku praská ve švech, lidé sedí dokonce i v uličkách. Prezident se při nástupu dočkal potlesku ve stoje. Na úvod říká: "Nevím, jestli mám starostovi gratulovat nebo kondolovat ke zvolení. Starosta je od slova starat se. Jsem tu, abych poslouchal a diskutoval a ne abych nepronášel hodinové projevy jako Fidel Castro." V diskuzi chce dát prostor především těm, kdo s ním nesouhlasí.  

16:48 - Před Multifunkčním centrem v Hlinsku, kde se bude konat beseda s občany, už je vše připraveno na příjezd prezidenta. Cestu si sem našly zhruba dvě stovky netrpělivě čekajících lidí, a to nejen z Hlinska.

"Od setkání nic extra neočekávám, přijel jsem se jenom podívat. Pana prezidenta mám rád a vidět jej naživo bude zážitek. Čekám tu zatím zhruba deset minut," nechal se slyšet Michal Lapáček, který společně s několika dalšími přijel do Hlinska speciálně kvůli setkání s prezidentem z Chrasti u Chrudimi.

16:38 - Hejtman pardubického kraje Martin Netolický poznamenal: "Výběr Hlinska pro návštěvu byl poměrně logický, po loňské návštěvě Pardubicka jsme se letos rozhodli zaměřit program na Chrudimsko a tématiku zemědělství."

Sám prezident označil Hlinsko za kraj svého srdce. "Nerad dlouho mluvím, přijel jsem sem poslouchat. Přijel jsem do kraje, který je krajem mého srdce. Nedaleko Hlinska jsem měl pronajatou chalupu. V Hlinsku jsem byl několikrát a vzpomínám zejména na Betlém, protože to je nádherné místo, které vám mnoho jiných měst může závidět. Ale co je to platné, když za posledních osm let tady bylo pouze tisíc volných pracovních míst," řekl Miloš Zeman.

Prezident Miloš Zeman se v Hlinsku setkal s vedením města v čele se starostou Miroslavem Krčilem (vpravo).16:29 - Prezident právě jedná s představiteli města na hlinecké radnici, přičemž pořadatelé ho mile překvapili, když mu připravili i popelníček. Jak starosta Miroslav Krčil poznamenal, je Miloš Zeman první českým prezidentem, který zavítal na půdu radnice v Hlinsku.

Prezident mu na oplátku ve svém úvodním slovu poděkoval, že se ve městě po podzimních volbách brzy dohodli a zvolili rychle starostu.

16:14 - Z dálky jsou slyšet houkačky, prezidentská kolona se právě blíží k hlinecké radnici. Před budovou už nervózně postává hlinecký starosta Miroslav Krčil. Na náměstí čeká na příjezd hlavy státu už zhruba stovka lidí.

15:53 - Na radnici už se schází hlinečtí zastupitelé a radní a vše je připraveno. Náměstí bylo kvůli příjezdu prezidentské kolony uzavřeno páskami Městské policie Hlinsko, aby auta měla kde zaparkovat. Hlídky strážníků i policistů jsou rozmístěny i v okolí náměstí i na křižovatkách.

15:50 - Na hlineckém Poděbradově náměstí před radnicí už vládne atmosféra očekávání. Po okrajích náměstí postávají skupinky po dvou až čtyřech hlineckých obyvatelích a netrpělivě prezidenta očekávají. Celkem je jich zatím okolo padesáti. 

"Já se na setkání v Multifunkčním centru nedostanu, a tak chci pana prezidenta vidět alespoň takto z dálky," uvedl jeden z čekajících mužů.

15:10 - Prezident se přesunul do hlinecké mlékárny, kde se sešel s vedením společnosti a brzy bude následovat i setkání se zaměstnanci. 

14:55 - Oběd končí, prezident se nyní přesouvá do objektu firmy Mlékárna HlinskoDiskuze u oběda ve Zlaté Studně se točila okolo pracovních záležitostí. Byla zmíněna témata jako odkup půdy, problémy v prvovýrobě a přišla i řeč na služební zákon. "Oběd byl velmi dobrý a v krásném prostředí, je potřeba pochválit personál restaurace. Jako zemědělci jsme mohli pojmenovat problémy, se kterými se dnes a denně potýkáme. Prezident to komentoval způsobem, kterému jsme rozuměli. Na závěr řekl některé své politické představy a pojmenoval věci tak, jak je vnímáme," shrnul pracovní oběd předseda Okresní agrární komory Jaroslav Kopista.

14:06 - Ve druhém největším městě okresu má dnes hlava státu na programu návštěvu společnosti Mlékárna Hlinsko. Poté se na místním městském úřadě sejde s vedením města, od 16:50 potom začíná v Multifunkčním centru zhruba půlhodinová beseda s občany. 

Prezidentské menu.

13:20 - Prezident před několika minutami zasedl k obědu v restauraci Zlatá Studna v Hlinsku. U stolu s ním sedí mimo jiné náměstek hejtmana Jaromír Dušek a také podnikatelé v oblasti zemědělství, např. ředitel společnosti Zemědělská a.s. Antonín Dalecký, František Mikan (předseda ZOD Stolany Heřmanův Městec), nebo předseda Okresní agrární komory Jaroslav Kopista.

Restaurace je doslova v obležení policistů, protože v salonku obědvá prezident a další hosté, ve vedlejší části potom doprovod, včetně prezidentovy ochranky.

12:46 - Prezidentská kolona právě míří do Hlinska.

12:30 - Setkání s prezidentem republiky si nenechalo ujít velké množství Chrudimáků, ale i přespolních - sál byl zcela zaplněn. Lidé s červenými kartami nebyli k zahlédnutí, naopak se řada příznivců vyzbrojila kartami zelené barvy.

Z pléna padlo několik dotazů na prezidenta, který dal nejprve prostor oponentům. Jeden z Chrudimáků se pozeptal, zda připouští, že také dělá chyby. Miloš Zeman mu kladně odpověděl a připojil dva příklady z nedávné doby.

Po příjezdu k chrudimskému Muzeu prezidenta uvítal starosta Chrudimi Petr Řezníček.11:25 - Hlava státu nyní na neveřejném setkání hovoří s představiteli města. Velký sál Muzea se zatím plní občany, je zaplněn asi z jedné třetiny.

11:20 - Prezident s doprovodem se přemístil do objektu chrudimského Muzea. Přivítal ho starosta města Petr Řezníček a členové městské samosprávy, Miloš Zeman pogratuloval městu Chrudim, u kterého do dnešní doby vládl volební pat, k rekordu. „Zatímco jsem vypsal volby na 10. a 11. října, starostu jste si zvolili až v tomto týdnu. Dá se to interpretovat tak, že to bylo dlouhé, promyšlené, založené na výměně argumentů pro a proti. A zatímco ostatní radnice byly ustaveny v daleko kratší době, může se to z chrudimského pohledu brát jako projev přílišné uspěchanosti," pronesl s úsměvšm prezident Zeman. 

11:05 - Na závěr návštěvy u 43. výsadkového praporu se prezident setkává s veterány novodobých zahraničních misí. „Je třeba zmínit, že veteránů je 90% výsadkářů, byli to tedy běžně vybraní vojáci. Řešili jsme perpektivu zahraničních misí, které by nás mohly čekat a lehce jsme zmínili ty, které se již uskutečnily," uvedl major Ivo Zelinka.

10:55 - Prezidenta při prohlídce nejvíce zajímaly ruční zbraně, a to konkrétně útočná puška CZ 805 BREN, vozidla Tatra a Land Rover, nebo o průzkumné drony, kterými bude prapor vybaven na začátku srpna. „Prezdient navšítivl výrobny v Třemošnici a jede do firmy SVOS v Přelouči, která Land Rovery vyrábí, tak se nás ptal na naši spokojenost," doplnil major Ivo Zelinka.

Návštěvu Chrudimi zahájil prezident Miloš Zeman u 43. výsadkového praporu.10:45 - Prezident právě zhlédl ukázku CQB, což znamená boj na krátkou vzdálenost - dvě družstva výsadkářů vtrhla do připravených kulis a spustila palbu. Prezident všemu přihlížel se sluchátky na uších. Během krátkého setkání s novináři vyšlo najevo, že jeho tiskový mluvčí Ovčáček má dneska narozeniny. "Největším dárkem jsem pro pana Ovčáčka já. Jelikož jsme oba kuřáci, tak se určitě najde nějaký vhodný kuřácký dárek," řekl Miloš Zeman.

10:25 - Prezident dorazil krátce po 10. hodině na letiště, pozdravil nastoupené vojáky "Nazdar, výsadkáři". Odpovědělo mu hromadné "Zdar" z hrdel více než 360 vojáků. Prezident si právě prohlíží výzbroj a výstroj výsadkářů. Výsadkáři ukazují seskoky z věží, zatím se připravují další ukázky práce příslušníků chrudimského vojenského elitního praporu.

9:55 - Na chrudimském letišti vane velmi silný vítr, přesto jsou příslušníci 43. výsadkového praporu nastoupeni před hangáry. Vojáci mají pohov, míří na ně kamery televizních štábů. Vše se připravuje na příjezd prezidenta.