Analýza je podle ní nedostatečná, a krajští zastupitelé tak nemají uspokojivé podklady.

„Kraj analýzu dopracuje do několika měsíců, fúze se dá i tak schválit," uvedl hejtmanův náměstek Roman Línek.
„Fúze jako taková má bezpochyby svá pozitiva, ale musím říci, že nejsem spokojena s její přípravou. Troufnu si říci, že pro zodpovědné rozhodnutí chybí zásadní informace," uvedla Fraňková, která si stále jako lékařka ponechává malý úvazek v krajské nemocnici.

Línek doufá v to, že se podaří krajské zastupitele přesvědčit, i když mají strohé podklady. „Bude ještě čtyři pět měsíců trvat, než dopracujeme podrobnější analýzu, samotná transformace nemocnic potrvá dva tři roky. Dnes půjde jen o to udělat první krok, schválit fúzi," myslí si Línek.

Neexistuje analýza

Primátorce, která je i krajskou zastupitelkou, však přijde nelogické schvalovat fúzi, když neexistuje jasná analýza současného stavu nemocnic ani jejich vize budoucího fungování. „Chybí mi jasný popis příčiny propadu u nemocnic v Chrudimi, Ústí, Svitavách a Litomyšli. Nejsou jasné kroky, aby se jejich efektivita zvýšila," řekla Fraňková.

Text, který dostali krajští zastupitelé, například zmiňuje, že by se na mzdových prostředcích do dvou let mělo ušetřit pět procent, což je 90 milionů korun. Podrobnější informace o snižování stavu zaměstnanců nemocnice, odbory ani zastupitelé nemají.
„Je také softwarová nepřipravenost, každá nemocnice dělá účetnictví v jiném programu. Nikde jsem se nedočetla, kolik bude stát kompatibilita," dodala Fraňková.

Zisk jen na oko

Pět nemocnic Pardubického kraje skončilo vloni se ziskem 6,7 milionu korun. Před ztrátou je  zachránila pouze dotace hejtmanství. V minulém roce poskytlo zdravotnickým zařízením formou takzvaných vyrovnávacích plateb přes 215 milionů korun.
Nemocnice v minulosti fungovaly jako příspěvkové organizace kraje. V roce 2007 je po letech příprav hejtmanství transformovalo na akciové společnosti. Všechny nemocnice byly ve ztrátě, na jejich oddlužení kraj přispěl z úvěru 300 miliony korun.