Situace se k normálu vrací ovšem relativně pomalu. Provozovatelé restaurací se mnohdy obávají dát některé lahve ze skladů do oběhu. Důvodem je fakt, že ne ze všech lahví lze poznat, kdy byly vyrobeny, a tak provozovatelé nevědí, zda by zařazením některého alkoholu do svého sortimentu neporušili mimořádné vládní nařízení.

Z nápojových lístků toho návštěvníci restauračních zařízení leckde příliš nevyčtou. V mnoha hospodách zatím nestihli „prohibiční" nápojové lístky změnit. To ale nemusí znamenat, že nezávadný a státem povolený alkohol na skladě není.

„Dáme si dvě slivovice," zkoušeli jsme získat oblíbený moravský nápoj v pardubické restauraci Tenis klub. Na lístku sice byl ještě veškerý tvrdý alkohol začerněn fixou, ale slivovička nám nakonec na stole přistála.

Mimořádné opatření ze dne 27. září

Ministerstvo zdravotnictví vyhlásilo nové mimořádné opatření, které upravuje pozvolné uvolnění trhu s lihovinami o obsahu etanolu nejméně 20 procent objemových.

Nové mimořádné opatření se vztahuje na všechny provozovatele potravinářských podniků včetně osob provozujících stravovací služby a zakazuje nabízení k prodeji, prodej a jiné formy nabízení ke spotřebě konečnému spotřebiteli lihovin, které byly vyrobeny po 31. prosinci 2011, pokud nejsou ve všech fázích uvádění do oběhu provázeny dokladem o původu podle nařízení vlády.

Provozovatelům potravinářských podniků se přikazuje ve lhůtě 60 dnů ode dne vyhlášení opatření zlikvidovat  lihoviny  obsažené ve spotřebitelském balení, jehož otevřením došlo do dne vyhlášení vládního opatření k poškození nebo přetržení kontrolní pásky, s výjimkou těch lihovin,  u nichž je protokolem o zkoušce z akreditované laboratoře doložena nezávadnost.
Toto mimořádné opatření nahradilo opatření z 20. září a vešlo v platnost ve čtvrtek ve 13.25 hodin.