„Průměrná hrubá měsíční nominální mzda na přepočtené počty zaměstnanců v Pardubickém kraji činila ke konci roku 30 901 Kč, což je o 1 817 Kč více než ve stejném období roku 2017,“ uvedla Klára Vávrová z pardubické krajské pobočky Českého statistického úřadu.

Přepočtený počet zaměstnanců vyjadřuje zohlednění mezd pracovníků na částečný úvazek na celý.

Dvě třetiny lidí berou méně

I sami statistici potvrzují, že na těchto téměř 31 tisíc dosáhne jen část lidí. „Pro kraj platí to samé, co v republikovém měřítku. Tedy že nižší než průměrnou mzdu mají zhruba dvě třetiny zaměstnanců,“ uvedla Vávrová. Průměr totiž navyšují mzdy manažerů a šéfů. Většina lidí dosáhne odhadem sotva na 25 tisíc hrubého. „V naší firmě na dílně neznám nikoho, kdo má přes pětadvacet měsíčně,“ posteskl si údržbář z Chrudimě.

V rámci republiky na tom Pardubický kraj není nejhůř. Ve výši průměrných mezd je mezi 14 kraji ve středu tabulky na šestém místě odspodu.

Průměrná hrubá měsíční mzda zaměstnancŮ ve 4. čtvrtletí 2018 PODLE KRAJŮ (přepočteno na plně zaměstnané)Zdroj: Deník / Kamil Dubský

V kraji si polepšili

Za poslední rok si lidé v kraji na výplatních páskách v průměru polepšili o 2065 korun. To je o 7,8 procenta. I po odečtení dvouprocentní inflace tak byli o více než pět procent bohatší než předloni.

„Nejvíce se mzdy zvýšily v ubytování, stravování a pohostinství, a to o osm procent,“ popisuje mzdový vývoj Dalibor Holý, ředitel odboru statistiky trhu práce ČSÚ. To se dá do určité míry připsat jako důsledek zavedení EET. Přesto i nadále si lidé z tohoto odvětví vydělávají nejméně, ani celorepublikově nedosáhli v průměru na 20 tisíc korun.

Až v květnu bude znám tzv. medián, jakási „prostřední mzda“ za Pardubický kraj. To je hodnota mzdy, která dělí pracující na dvě stejně velké poloviny, kdy jedna bere méně než tento medián, a druhá více.

Přestavba míří do finále.
Přestavba nasavrckého stadionu míří do finiše

Znám je však medián pro celou republiku, a ten při celočeské průměrné mzdě činí 29 247 korun. „Čtyři z pěti zaměstnanců pobírají mzdu mezi 14 475 Kč a 54 320 Kč. Mzdy zaměstnanců s nižšími platy tak i tentokrát rostly rychleji než těm s vyššími příjmy,“ uvedla analýza ČSÚ.

Znamená to, že průměrná mzda se zvyšuje pomaleji než mediánová, a zvyšuje se tak počet lidí, kteří ten průměr skutečně dosáhnou.

Češi za platy nebojují

Vzhledem k bohatství naší země jsou platy v porovnání se západem nadále velmi nízké a příliš nepřevyšují sousední země postkomunstického bloku. Důvodem je podle expertů malá ochota Čechů bojovat za růst platů, vysoký podíl průmyslu a především levných montoven, dále vysoké zdanění zdejších mezd a v neposlední řadě také velký odtok kapitálu: Zdejší firmy totiž posílají ročně na Západ svým majitelům stovky miliard na dividendách.

Ilustrační foto.
Průměrná mzda v Pardubickém kraji přesáhla 30 tisíc