Předchozí
1 z 4
Další

Rostislav Hübl, ředitel MP Pardubice

Rostislav Hübl, ředitel MP PardubiceRostislav Hübl, ředitel MP PardubiceZdroj: archiv

Zákrok z Uherského Hradiště nekomentuji, protože nemáme veškeré informace a z krátkého úryvku na sociálních sítích nelze dělat závěry. Strážníci jsou pravidelně školeni na taktiku zákroku. Strážníci jednají slušně a vstřícně. Vždy záleží na konkrétní situaci. K zákroku nedochází bezdůvodně a vždy tomu předchází zákonné výzvy.

David Šimek, starosta Svitav - "vrchní velitel MP Svitavy"

David Šimek, starosta Svitav - 'vrchní velitel MP Svitavy'David Šimek, starosta Svitav - 'vrchní velitel MP Svitavy'Zdroj: archiv

Vnímám, že jednání policie v Uherském Hradišti bylo vyhrocené a nepřiměřené. Na druhou stranu i zákonní zástupci dítěte by se měli nějak chovat a jít příkladem. Pokud jsou daná nařízení, měli by je respektovat. Naši strážníci jsou na podobné případy poučeni, setkáváme se s tím čím dál víc. Poslední víkend byl ve Svitavách hodně vyhrocený. Schází se nám mladí lidé s lahví alkoholu v různých částech města, jsou bez roušek… Strážníci nedělají o víkendu nic jiného, než že rozhánějí a poučují skupinky mladých lidí.

Stanislav Popelář – velitel MP Lanškroun

Stanislav Popelář, velitel MP LanškrounStanislav Popelář, velitel MP LanškrounZdroj: archiv

Dnešní atmosféra je velmi složitá. Občané jsou podráždění. Strážníci to ale musí ustát. Lidé nám nadávají, že jsme fašisté a podporujeme fašistický stát. Ani pro nás to ale není jednoduché. Někteří si myslí, že si mohou dělat, co chtějí. My jen požadujeme, aby dodržovali pravidla. Situace v Uherském Hradišti je dle mého soudu vytržená z kontextu. Samotný zákrok je samozřejmě k diskuzi, ale nikdo neviděl, co mu předcházelo. Děti by se ale rozhodně neměly brát jako rukojmí. Naši muži mají pro takové akce vždy zapnuté osobní kamery, aby se později dalo určit, zdali nedošlo k protiprávnímu jednání ze strany strážníků.
My se s podobnými případy, kdy lidé nedodržují pravidla, setkáváme denně.
Každý strážník je ale kvalitně proškolený. Podobné situace, kdy je nutné použít donucovací prostředky, dobře trénujeme. Jsme stále ve střehu.

Lukáš Dvořák, vrchní strážník MP Chrudim

Lukáš Dvořák, vrchní strážník MP ChrudimLukáš Dvořák, vrchní strážník MP ChrudimZdroj: archiv

Město Chrudim žádné rouškové rebely nemá. Pokud hlídky někoho bez respirátoru ve městě potkají, vysvětlí mu v klidu situaci a dotyčný si dýchací cesty zakryje. Lidé si často nevědí rady s množstvím aktuálních opatření, a tak jsou většinou za ponaučení rádi a dokonce i poděkují. Pro případ agresivního chování mají strážníci u sebe osobní kamery, takže mohou náznak konfliktu okamžitě natáčet. Zatím to ale potřeba nebylo. Denně dostávají informace a pokyny, součástí jejich práce jsou i školení právních předpisů a fyzická průprava.

Podívejte se na odpovědi velitelů městských policií v sousedním Královéhradeckém kraji: