Přestavba místa začala loni v dubnu, k zrekonstruovanému památníků přibylo i nové parkoviště a zeleň. Město do areálu investovalo 43,8 milionu korun, výrazně pomohla dotace z Evropské unie a příspěvek ze státního rozpočtu. Pardubice tak zaplatí zhruba 22 milionů korun.

„Areál se po citlivé rekonstrukci včetně výsadby veškeré zeleně zahrnující 58 nových stromů a tři keře v okolí památníku, doplnění nového mobiliáře a veřejného osvětlení a obnovení písečné valu za pomníkem, vrací více do podoby roku 1942,“ informoval náměstek primátora Jakub Rychtecký.

Na návštěvníky tedy čeká podzemní prostor, který nabídne jedinečnou podívanou. Součástí nové expozice bude i dokumentární film a dobové artefakty. Ty památníku zapůjčilo Východočeské muzeum. Návštěvníci si tak budou moci prohlédnout například popravčí pušky, pouta, rakev nebo dochované části oděvů obětí. Novinkou budou i dosud nezveřejněné dokumenty odrážející dění v době heydrichiády.

Psali jsme:

„Zcela unikátní jsou dosud veřejně nepublikované osobní zápisky Heinricha Himmlera, zápisy z jednání Adolfa Hitlera či osobního deníku Josepha Goebbelse z června 1942,“ představil novinky historik Vojtěch Kyncl.

Po německé okupaci v roce 1939 se ze Zámečku stal vojenský objekt, ve kterém se usadil prapor záložního policejního pluku Böhmen. Jednotka si v zámecké oboře zřídila cvičnou střelnici, která se za heydrichiády stala popravištěm gestapa. Od 3. června do 9. července 1942 zde bylo popraveno zastřelením celkem 194 lidí. Svaz osvobozených politických vězňů zřídil v roce 1949 v místě popraviště památník. V roce 2015 byl pardubický Zámeček bezplatně převeden na Československou obec legionářskou.

O provoz Památníku Zámeček se bude starat nová příspěvková organizace v čele s ředitelem Viktorem Janákem. Nově zrekonstruovaný památník je plně bezbariérový. Tvůrci výstavy také mysleli na zahraniční turisty, pro ty jsou připraveny vícejazyčné tablety.

Rekonstrukce pardubického Památníku Zámeček se chýlí ke konci. Slavnostní otevření je naplánováno na konec října.Rekonstrukce pardubického Památníku Zámeček se chýlí ke konci. Slavnostní otevření je naplánováno na konec října.Zdroj: Město Pardubice

„Do konce tohoto roku, respektive do Vánoc, bude expozice otevřena návštěvníkům od úterý do neděle v odpoledních hodinách, dopoledne budou probíhat edukační programy pro školy a exkurze předem nahlášených skupin,“ uvedl Janák.

Hlavní přístup k Památníku Zámeček bude nově z ulice Průmyslová, kde město vybudovalo pro potřeby památníku také nové parkoviště. Na programu budou nejen prohlídky pro školy, ale také pořádání nejrůznějších výstav zaměřených i nad rámec regionu Pardubice.

Další obnovy by se měla dočkat i sousedící Larischova vila, která je se Zámečkem historicky spjata. V Pardubicích by tak mělo vzniknout jedinečné, historicky významné místo. Historici chtějí především uchovat vzpomínky na oběti a připomenout významnou roli československých odbojářů a především těch pardubických.