Desítka dní bohatých na déšť a sníh pomohla řekám i přehradám, které kvůli dlouhému suchu strádaly nedostatkem vody.

Stav podzemních vod se však zatím příliš nezlepšil. „Povrchové vody se dokáží dát do pořádku rychle, s těmi podzemními to bývá složitější," podotkl hydrolog královéhradecké pobočky Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) Roman Pozler.

Vody v přehradách a řekách přibývá

Až do předminulého víkendu činil deficit srážek 150 až 200 milimetrů, pak se příroda smilovala a do pátku napršelo asi 20 až třicet milimetrů, na horách to bylo kolem 50 milimetrů.

Na stavu řek se to projevilo velmi rychle.  Podle mluvčí Povodí Labe Jany Burianové v pátek průtoky na většině řek dosáhly nebo překročily hodnoty listopadového průměru. Málo vody bylo pouze na dolní Cidlině, která měla jen polovinu obvyklého množství.

Vzpamatovávají se také přehrady. „Přítoky do nádrží jsou po srážkové činnosti oproti předešlému období výrazně zvýšené," uvedla mluvčí. Přehrady se  plní, podle údajů Povodí Labe přibylo nejvíce vody v nádržích Pastviny, Josefův Důl a Rozkoš. Na většině nádrží se už také zvýšil odtok.

Ani tak vydatné srážky, jaké jsme zaznamenali v posledních dnech, však  podle odborníků nestačí. „Potřebovali bychom, aby  napršelo ještě nejméně sto milimetrů," upozornil Roman Pozler.

Začalo to v zimě
Podle meteorologů začalo letošní sucho již loni v zimě, která byla podle předběžné zprávy Českého hydrometeorologického ústavu nejsušší od roku 1961. Od letošního ledna do konce srpna pak spadlo v Česku 353 mm srážek, což je po roce 2003 druhá nejnižší hodnota také od roku 1961.

Podzemní vody: obrovský deficit

Podzemním vodám však srážky  nepomohly. „Jsme pořád v obrovském deficitu, často až na minimálních stavech,"  řekl Alexandr Zajcev z hradeckého ČHMÚ. To, že hladiny podzemních vod vykazují velmi nízký stav, potvrdila také Jana Burianová. „Na mnoha místech došlo v nedávném období i k úplnému vyschnutí mělkých pramenů," doplnila.

Srážky se na stavu podzemních vod projevily jen minimálně. Podle mapy ČHMÚ je navíc Pardubicko i Hradecko oblastí s vysokou mírou ohrožení půdním suchem.