„Je věcí každého majitele hospody, zda se u něj kouří nebo ne. A taky si myslím, že to je dokonce protiprávní, aby zákon někomu stanovil, že se v jeho domě nesmí kouřit," říká servírka Magdalena Vaňková z chrudimského Hostince U Sladovny. Ona sama nezastírá, že je je kuřačka. „O mě tu ale nejde, zajdu si ráda i do nekuřácké restaurace, které ostatně existují i bez nařízení státu," dodává.

O názor jsme prostřednictvím Facebooku požádali čtenáře Chrudimského deníku.

„Co vím, tak mnohé venkovské hospody už dnes sotva přežívají, protože do nich chodí jen pár lidí. Jestliže projde navrhovaný protikuřácký zákon, tak myslím, že nadobro skončí," míní Chrudimák Petr Podhájecký. „Nechala bych to na majitelích. Když je hospoda či restaurace moje, tak je to pitomost zakázat. To je stejné, jako by mně zakázali kouřit doma," říká Lucie Chudárková.

Někteří diskutující zavzpomínali na dobu, kdy se kouřilo úplně všude, s tím, že je nyní situace o mnoho lepší. „Vždyť to není tak dlouho,co se kouřilo v nemocnici a dokonce jsem zažila,že mně zubař vrtal zub a v puse měl cigaretu," napsala Yvetta Mráčková.

Magdalena Remešová se na protikuřácký zákon těší: „Máme na vsi jednu hospodu a hostinská si nechce ty dva kuřáky rozhádat, a tak tam smrdí dalším 10 nekuřákům pod nos."

Další názory našich čtenářů:

Petra Dolejšová: Já jsem nekuřák, ale zákaz je blbost. Už teď se někteří nechali slyšet,že si pivo dají radši doma v garáži a k tomu cigaretku.

Lenka Fialová: Kuřák nejsem a kuřáky podporovat nechci, ale určitě neschvaluji úplný zákaz kouření v restauracích. Myslím, že v dnešní době je už spoustu nekuřáckých restaurací, takže si můžeme my nekuřáci vybrat. A jako bývalá hospodská si nedovedu představit, že by si lidi nemohli k pivu zapálit.

Šárka Klváčková: Kouřím, ale nejsem líná si jít zakouřit ven. Nebudu nikomu kazit svým zlozvykem zábavu, ples či jen posezení u piva či vínka.

Martin Fiala: Jsem nekuřák, ale zakaz kouření považuji za blbost a podle mě i diskriminaci národa. K pivu ta cigareta patří, to je jasný, a pokud se někomu nelíbí, že si někdo zapálí v restauraci, tak tam přeci nemusí chodit a může zůstat doma. A je po problémech. Ano, dal bych zákaz kouření třeba na plesech, diskotékách a v době obědů, toť vše. S ostatním bych nehýbal.

Jitka Plško: Myslím si, že by měli být restaurace kuřácké i nekuřácké, aby si každý přišel na své. Jsem kuřák a k pivu si prostě chci zakouřit.