Policie na hradecké části dálnice D11 letos odhalila mnohonásobně více řidičů jezdících bez dálniční známky než v minulých letech.

Za prvních osm měsíců roku dopadla 730 řidičů bez známky, zatímco ve stejném období loni jich bylo jen 163. Řidiči jízdu bez dálničního kuponu zdůvodňují ekonomickou krizí a svou špatnou finanční situací.

Policie přitom odmítla, že by se na odhalování řidičů bez kuponu letos zvlášť zaměřila.

„Řidiči nerespektují zákon a jezdí bez zaplacení poplatku. Vysvětlují to tím, že je krize, že po dálnici jedou jednou za rok, tak proč by platili tolik peněz za užití pár kilometrů dálnice," řekl šéf hradecké krajské dopravní policie Petr Dušek. Známku podle něj také často nemají Poláci, kteří hradeckou dálnici využívají při cestě do Německa za prací.

Řidiči bez dálniční známky hrozí pokuta až 5000 korun, ve správním řízení může sankce dosáhnout až půl milionu korun. Hradečtí policisté letos odhaleným řidičům uložili pokuty celkem za 623 000 korun, v průměru tak pokuta činila necelých 900 korun.

„Po dálnici jezdím opravdu jen výjimečně a přiznám se, že  platit za jízdu do Prahy a týž den zpět přes tři stovky, mi přijde nekřesťanské. Proč nezavedou jen jednodenní známky třeba za padesát korun? Když jedu večer, spoléhám se na to, že za tmy policisté nemají šanci zjistit, že jedu bez známky," řekl Zdeněk Řehoř z Pardubic.

Velké množství prohřešků se týká také prošlých dálničních známek. Toho se často dopouštějí právě například Poláci. Hrozba sankce je přitom v takovém případě stejná jako u chybějící známky.

„Řidič by měl neplatnou dálniční známku okamžitě sundat. A to i v případě, že je na zpoplatněný úsek nadále nevyužívá. Přestupkem je sice až vjetí bez platného kuponu na dálnici, včasným sundáním však řidiči předejdou tomu, že ji pak odstranit zapomenou," podotkla krajská policejní mluvčí Ivana Ježková. Jinými slovy, za prošlou dálniční známku na okresce někde u Borohrádku policejní silniční kontrola pokutovat nemůže.

Statistika odhalených neplatičů se týká druhé poloviny dálnice D11 směrem k Hradci Králové, kde slouží hradečtí policisté. Podle Duška však podobné poznatky o přibývání neplatičů dálničních poplatků mají policisté i na druhé polovině dálnice od Poděbrad do Prahy i na jiných dálnicích v Česku.

Policie a celníci kontrolují známky jak zastavením na krajnici, tak obhlídkou parkovišť, používají ale i dalekohledy. „Je to případ od případu. Kontrolní hlídky se setkávají i s tzv. mobilními kupony, které si řidiči půjčují. Tento přestupek bývá postihován v horní sazbě, protože lze těžko mluvit o opomenutí či omylu," uvedli policisté.

Ve východních Čechách je zpoplatněna pouze celá dálnice D11 a navazujicí tříkilometrový úsek dálnice R35 ze Sedlic u Hradce Králové k Opatovicím nad Labem.

Dálniční známky letos zdražily o čtvrtinu. Cena ročního kuponu pro automobily s hmotností do 3,5 tuny se zvedla o 300 korun na 1500 korun. Cena měsíčního kuponu se zvýšila z 350 na 440 korun, desetidenní známka zdražila z 250 na 310 Kč. Vláda zdražení odůvodnila získáním příjmů pro Státní fond dopravní infrastruktury na opravy silnic a výstavbu nových.