Řidiči chválí

Šraňky doplní tři přejezdy v Letohradu, a to u Montostavu, u Hedvy a u Ferdových u kovárny. Ohlasy místních jsou kladné. „Ač přejezdy nejsou tolik frekventované, určitě to pomůže bezpečnosti chodců i řidičů,“ chválila již instalované závory na Orlici místní řidička a dodala: „Super je i technologie, že při spuštění závor se vypne zvuková signalizace. A v neposlední řadě je potřeba pochválit ty, kteří přemýšleli dopředu a na přejezdu z Orlice na Kunčice již počítali s výstavbou chodníku a závory tomu přizpůsobili.“ Nově budou závory také na přejezdu v Újezdu u Chocně a na dvou místech v Plchůvkách na Orlickoústecku.

Břevna s blikajícími LED diodami mají vzbudit pozornost u řidičů zejména za snížené viditelnosti, kdy je doplňková signalizace na zabezpečovacím zařízení zvlášť výrazná. V Pardubickém kraji doplní dva přejezdy, a to ve čtvrti Slovany v ulici Dašická v Pardubicích a na silnici první třídy u masokombinátu v Kamenci u Poličky.

Nepozorní nebo neukáznění řidiči způsobí ročně na železničních přejezdech řadu nehod. Podle Drážní inspekce došlo v loňském roce na železničních přejezdech v Česku ke 181 mimořádným událostem, při kterých zemřelo 40 lidí a 96 jich bylo zraněno. „Počet střetnutí na železničních přejezdech v roce 2019 v porovnání s předchozími lety opět narostl a byl nejvyšší od roku 2013,“ varovala Drážní inspekce. Za nejtragičtější je považována nehoda spěšného vlaku a auta v Černožicích na Královéhradecku, při které zahynula čtyřčlenná rodina. Šlo o přejezd bez závor.

Ilustrační snímek. Peníze
Města v kraji škrtají akce za miliony

Nehody v regionu

Ke střetům na železnici docházelo loni i v Pardubickém kraji. V lednu v Jablonném nad Orlicí na přejezdu bez závor zkřížil vlaku cestu sedmasedmdesátiletý řidič, vyvázl bez zranění. V červenci se srazil vlak s autem na nechráněném přejezdu ve Stéblové na Pardubicku. Náraz odmrštil vůz do pole, žena přitom utrpěla těžké zranění, muž lehké. Cestujícím ve vlaku se nic nestalo.

Ovšem ani instalované závory nejsou zárukou, že železniční přejezd bude stoprocentně bezpečný. Dokazuje to nedávná nehoda v Dobříkově na Choceňsku, kde řidič riskantně přejíždějící trať přerazil závoru, aby se vyhnul střetu s rychlíkem. Z místa ujel.

Česká republika vykazuje vysoký počet železničních přejezdů, správce železnice jich obhospodařuje víc než 7800. Letos se chystá doplnit závory celkem u 52 přejezdů, LED osvětlení přibude ve 42 případech. „Správa železnic každým rokem investuje přibližně jednu miliardu korun do zvýšení zabezpečení na přejezdech,“ konstatoval generální ředitel státní organizace Jiří Svoboda.

V ulicích Pardubic opět jezdí sdílená kola.
V ulicích Pardubic opět jezdí sdílená kola