Nejrozbitější silnice v Čechách je okreska z Chroustovic do Uherska na pomezí chrudimského a pardubického okresu. Umístila se na páté pozici celostátního žebříčku známého serveru Výmoly.cz za rok 2019. První čtyři místa obsadily silnice na severní Moravě, především na Ostravsku.

Nejrozbitější silnice

Silnice u Uherska se dostala do dezolátního stavu. „Jedná se o úsek o délce 66 metrů na konci osady Městec směrem k nádraží Uhersko, a to pouze na pravé straně. Je tam propadající se nebo úplně rozpadlá krajnice šířky až 60 centimetrů se sérií několika výmolů o šířce až 48 centimetrů a hloubce až 7 centimetrů se sérií drobných pavučinových prasklin,“ poznamenal dopisovatel serveru Martin Čečetka.

Na desáté pozici pak skončila další komunikace, která se nachází v Pardubickém kraji, a to silnice ve Skalici nad Svitavou přímo před železniční stanicí.

Že opravdu jde o nechvalné umístění, dokládá skutečnost, že v letošním ročníku do soutěže motoristé nahlásili více než pětistovku nových silničních úseků, které vyžadují opravu.

Soutěž už přinesla své výsledky: více než třetina z těchto úseků byla během roku opravena nebo aspoň provizorně záplatována. Na začátku října se tak stalo i v případě silnice u Uherska.

Spolupráce mezi řidiči a silničáři

Za devět let trvání projektu Výmoly.cz nahlásili motoristé zhruba 8 100 silničních výmolů. „Hlavním cílem je efektivní spolupráce mezi silničáři a řidiči. Naším cílem není kritizovat práci silničářů, ale pomocí efektivního komunikačního kanálu spojovat motoristy a správce silnic,“ poznamenal Petr Čaník z projektu Výmoly.cz. Zapojeno je podle něj aktuálně přes pět tisíc aktivních uživatelů z celé České republiky a jejich počet dál roste.

Čaník připomněl, že podle žebříčku Světového ekonomického fóra se Česko umístilo v kvalitě silniční sítě až na 76. pozici. Zaostává nejen za vyspělými zeměmi, ale například také za Pákistánem, Senegalem, Tanzánií, Alžírskem nebo Albánií.