Současné vedení Pardubického kraje čeká posledních pár měsíců ve funkci. Zda se do svých křesel radní vrátí, o tom rozhodnou voliči v podzimních krajských volbách. Kdo ale ve své funkci skončí určitě, je hejtman Radko Martínek z ČSSD.

Kvůli zdravotnímu stavu již nebude kandidovat na šéfa krajské samosprávy. V politice ale ještě končit nechce, rád by se stal senátorem za svitavský volební obvod.

„Post hejtmana byla nejnáročnější práce, kterou jsem absolvoval. Bohužel po svém zranění a následné operaci jsem nemohl dělat svou práci naplno. Po konzultaci s lékaři jsem se proto ani neucházel o nominaci na lídra kandidátní listiny do krajských voleb," sdělil Radko Martínek.

Proč tedy kandidatura do senátu?
Je to jediná šance, jak se dál zabývat regionální politikou a udělat ještě něco pro svůj region. Pokud mi voliči nedají důvěru, tak se tahle moje životní kapitola prostě uzavře.

Jak bystě zhodnotil vaše čtyřleté působení v pozici hejtmana Pardubického kraje?
Nedělal jsem populistickou politiku. Ani teď, ani dříve jako starosta Moravské Třebové. Věřím, že lidé ocení i nepopulární gesta, pokud ví, že tyto kroky mají smysl. Naše volební období bylo složité, protože nám po nástupu finanční krize významně klesly příjmy z daní. S krizí jsme se vyrovnali konzervativním přístupem.

Velká budoucnost

Co bude podle vás problémem kraje do budoucna?
Problém je, že budou končit evropské dotační tituly a kraj nebude mít na investice. Bez peněz z evropských fondů by se tu skoro nic neudělalo. Naše volební období bylo zaměřeno na konkrétní investice, další se musí zaměřit na ekonomický rozvoj. Nesmíme si zvyknout na velké evropské dotace, abychom nedopadli jako Řecko či Portugalsko, kterým úplně chybí regionální politika.

V čem naopak vidíte přednosti kraje?
Pardubický kraj může mít velkou budoucnost. Je to sice malý kraj, ale má největší potenciál růstu. Vždyť náš kraj má třetí největší export v celé České republice. Je jen škoda, že obyvatelstvo upadá do velké deprese. To může negativně ovlivnit i ekonomiku.

Jaké bylo nejsložitější rozhodnutí, které jste musel jako hejtman udělat?
Nejtěžší pro mě bylo, když jsem byl nucen vyměnit krajskou radní pro zdravotnictví Markétu Tauberovou. Vůbec celé zdravotnictví je prostě noční můra. Všechno, co jinde ušetříme, tak musíme směřovat do zdravotnictví. Bohužel tyhle peníze nemohou jít na investice, ale na spotřebu. Kraj tak supluje funkci jiných organizací. Tím ale nechci říct, že by se v kraji do zdravotnictví nic neinvestovalo. Za ty čtyři roky jsme na investicích do zdravotnictví utratili asi 500 milionů korun. Kompletně jsme třeba obnovili vozový park záchranné služby.

Jak zpětně hodnotíte proplácení třicetikorunových poplatků, které kraje pod vedením ČSSD zpočátku zavedly?
Předně si myslím, že proplácení poplatků ve zdravotnictví nebyl hlavní důvod volebního vítězství ČSSD v krajských volbách. Na poplatky šlo celkem asi 50 milionů korun, které jsme ale ušetřili jinde, hlavně na rekonstrukci budovy bývalé reálky. Proplácení tak nezatížilo krajský rozpočet. Nelitujeme, že jsme proplácení zavedli, i když bylo pouze dočasné. Když se nám nepodařilo změnit legislativu, tak jsme od toho upustili. Za sebe musím říct, že poplatky stále považují za zvrácené a myslím, že jen kryjí jiné problémy ve fungování českého zdravotnictví. A věřte, že skutečně jsou lidé, pro které je placení zdravotnických poplatků velkým problémem. To ale člověk většinou pozná, až když skutečně onemocní. V souvislosti s poplatky jsem se ale dočkal i jednoho pozitivního překvapení. Lidé, kteří na poplatky mají, si je totiž vesměs nenechávali od kraje proplácet.

Kontroverzní téma

Kromě zdravotnictví je hodně kontroverzním tématem také školství.
Demografická křivka obyvatelstva je nemilosrdná a my jsme museli restrukturalizovat střední školy v kraji. Reorganizaci se nám povedlo udělat, i když jsme ji možná leckdy nezvládli mediálně prezentovat. I když je nám vyčítáno, že omezujeme gymnaziální vzdělání, tak my se snažíme udržet určitou úroveň gymnázií. Musíme ale také reflektovat, že ekonomika České republiky stojí hlavně na průmyslu, takže bez učňů a studentů odborných škol to prostě nepůjde. Jsem rád, že se pomalu začíná měnit chování firem a kraj už v tom není sám.

Velkým tématem je v kraji také stav silnic či dopravní obslužnost.
Silnice II. a III. třídy nejsou v dobrém stavu a my jsme se je snažili opravovat z evropských peněz. Za peníze z krajského rozpočtu jsme bohužel jen schopni udržovat současný stav. Co se týká dopravní obslužnosti, tak tam se při přechodu na nový integrovaný systém IREDO udělala velká spousta chyb, hlavně na straně organizátora veřejné dopravy, kterým je firma OREDO. Některé chyby pro mě byly až nepochopitelné, ale je zde vidět snaha situaci řešit.

Jak moc ČSSD poškodily události kolem bývalého krajského místopředsedy Miroslava Petržílka?
Velmi. Ukazuje to schopnost znehodnotit svou vlastní práci. Blíže bych to komentovat nechtěl.

Žádné problémy

Jak hodnotíte čtyři roky spolupráce s Koalicí pro Pardubický kraj?
Teď nastane předvolební období, kdy se proti sobě budou vymezovat i současní partneři. V koalici jsme ale žádné velké problémy neměli, postupovali jsme ve shodě. Jediný problém vidím v tom, že Koalice pro Pardubický kraj nikdy nebyla úplně konzistentní.

A jak hodnotíte opozici, kterou tvořila ODS a KSČM?
Před naším příchodem neměla opozice moc velké možnosti. Já jsem navrhl, aby opoziční politici měli dvě placená místa předsedů výborů. Myslím, že to bylo dobré rozhodnutí, prospělo to politické kultuře. Přes různé šarvátky byla opozice v těch důležitých otázkách konstruktivní.

Radko Martínek

Narodil se 6. června 1956 v Brně. Vystudoval Filosofickou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci, jeho obory byly dějepis a občanská nauka. Dlouhou dobu učil na Středním odborném učilišti v Moravské Třebové a poté na gymnáziu tamtéž. V roce 1996 vstoupil do ČSSD. V letech 1994 až 1998 byl starostou Moravské Třebové, poté byl až do roku 2009 poslancem. Krátce byl i ministrem pro místní rozvoj. Hejtmanem Pardubického kraje se stal po volbách v roce 2008.

LUKÁŠ DUBSKÝ