Obyvatelé Březové nad Svitavou se setkávají s lidmi ze slovenské Brezové pod Bradlom.

V Březové nad Svitavou našli cestu i na Slovensko. „Už dvacet let se scházejí lidé z obcí, které nesou název Březová. Pokaždé v jiné. Do tohoto setkávání se zapojila také slovenská obec Brezová pod Bradlom," uvedl starosta Březové nad Svitavou Martin Kiss. Je přesvědčený, že tyto vztahy jdou k duhu všem.

Březovští vítězí

Tradiční setkávání Březových a Brezových nedělá rozdíly mezi lidmi obou národů. „Určitě je dobře, že se přátelíme i se slovenskou obcí. Přál bych všem vidět, když se sejdeme a zpíváme obě dvě hymny. Všichni lidé mají kamarády křížem krážem Čechami a Slovenskem. Nikdo neřeší rozdělení hranic," poznamenal Martin Kiss.

Každý rok se setká zhruba osm set lidí z deseti obcí s názvem Březová či Brezová. „Vždy uprostřed léta jezdíme od Myjavy až po Karlovy Vary. Soutěžíme ve sportovních disciplínách. Nechybí hasičská soutěž, fotbal, volejbal. Program je doplněný kulturně společenskými akcemi," popisoval Martin Kiss. Také samotní starostové si dokážou udělat čas na to, aby se pobavili o „svých" starostech. „Na tom je vždycky nejzajímavější, že když si povídáme, tak to připadá, jako kdybychom všichni zažívali to stejné, pokud jde o srovnatelně velkou obec. Výměna zkušeností a navázání nových přátelství je strašně fajn. Každý z nás se dívá, jak co kde dělají, jak obce upravují, jak to u nich funguje," řekl Martin Kiss.

Pomáhají si v jiných situacích. „Když jsme se v povodních topili, nabídla nám pomoc tři sta kilometrů vzdálená Březová u Sokolova. Týden nám pomáhali uklízet naše město," vzpomínal Martin Kiss.

Blízká setkání

Ze setkání Březových a Brezových jsou všichni nadšení. Rozdělení jedné země na dvě proto nikdo neřeší. „Je nám spíše líto, že to tak je. Naše setkávání jsou teď vlastně mezinárodní, ale hodně blízká," dodal Martin Kiss.