Sportovní šerm se zrodil před dvěma sty lety a na moderní olympijské hry se dostal poprvé v roce 1896. „Dříve to byl masový sport, který provozovala hlavně aristokracie a armáda. Šerm museli ovládat všichni s hodností poddůstojník a vyšší. Když po válce vyhrál únor, prohrál i šerm," přiblížil historii sportu Petr Čechák.

On sám šermoval jako dítě a později se ke sportu opět vrátil. „Když mi začalo růst břicho, rozhodl jsem se k šermu vrátit. Opět jsme dali dohromady asi polovinu party z mládí a teď trénujeme děti. Sami jezdíme po turnajích a znovu domů vozíme poháry," popsal se smíchem trenér.

Sportovní šerm se dá provozovat až do smrti. Například královéhradecký oddíl Orel má přibližně dvacítku členů, osm z nich šermuje v kategorii veteráni.
Sportovní šerm patří 
ke kontaktním bojovým sportům. Nedochází tam však k přímému kontaktu soupeřů, ale ke kontaktu prostřednictvím zbraní. Ty se používají tři, jsou jimi kord, fleret a šavle.

„Kord a fleret jsou zbraně bodné. Kord vychází z historie a u nás s ním šermuje nejvíce lidí. Fleret je asi 
o čtvrt kila lehčí a byl vyvinut Francouzi jako tréninková zbraň. Šavle je bodnou i sečnou zbraní," přiblížil rozdíl mezi šermířskými zbraněmi Petr Čechák.

Šerm je fyzicky i finančně náročný. „Je obtížný hlavně na naučení. Důležitá je trpělivost. Každé dítě nebo začátečník musí projít obdobím, kdy se na tu zbraň jenom dívá. Nejdříve je nutné naučit se základní pohyby. Kdysi nám to trvalo třeba rok a půl, než jsme vůbec dostali zbraň do ruky," uvedl Petr Čechák.

Sportovní šerm je navzdory všeobecnému přesvědčení bezpečný. „Ve statistikách jsme na prvních příčkách v bezpečnosti. Funguje to jako v letectví, když se něco stane, tak se vyzkoumá, proč se to stalo a okamžitě se tomu zamezí, aby se to už nikdy neopakovalo. Já sám za celou dobu, co se šermu věnuji, pamatuji jen dva smrtelné úrazy," vysvětlil trenér.

Šermířský oblek je vytvořen z kevlaru, což je tuhé a pevné vlákno. Neprorazí ho ani zlomená čepel kordu.

„I na trénink musíme mít certifikovanou masku a máme předepsané dokonce i spodní prádlo," dodal.

JEŠTĚ DNES V PARKU

Šerm si máte možnost vyzkoušet ještě dnes od 9 do 16 hodin v pardubickém olympijském parku na stanovišti C.

Kateřina Koutná