Zahájení stavby D35 mezi Vysokým Mýtem a Džbánovem se paradoxně uskutečnilo několik kilometrů od budoucí dálnice, na opačné straně města. Hlavou kroutil i šéf Ředitelství silnic a dálnic Radek Mátl nebo hejtman Martin Netolický.

Proč na symbolické poklepání došlo mimo trasu dálnice v areálu na Jangelci, kde byl i bohatý raut, vysvětlil ministr dopravy Martin Kupka.

Lokalita slavnostního zahajování stavby dálnice (bod 2) a samotná trasa dálnice (bílá přerušovaná dvojčára, bod 1):

Lokalita slavnostního zahajování stavby dálnice (bod 2) a samotná trasa dálnice (bod 1)Lokalita slavnostního zahajování stavby dálnice (bod 2) a samotná trasa dálnice (bod 1)Zdroj: mapy.cz

„Slavnostní zahájení se koná na opačné straně Vysokého Mýta. Zvažovali jsme, jestli máme investovat do úpravy ploch po archeologickém výzkumu, které jsou hodně rozbahněné, nebo zahájení udělat jinde, kde je investice do prostor co nejmenší. Takže šetříme hned na začátku stavby,“ přiblížil okolnosti ministr dopravy Martin Kupka.

Psali jsme včera:

Stavba obchvatu Vysokého Mýta je zahájena, hotovo má být v prosinci roku 2025.
Ještě dva perné roky. Stavba dálničního obchvatu Vysokého Mýta začala

Na rozbahněný terén si novináři stěžovali například při nedávném zahajování stavby dálniční estakády u Opatovce u Svitav. "Lezli jsme při tiskovce na navezený kopec a boty jsme odsud měli obalené nánosem mazlavé červenice," líčili novináři.

Podle hejtmana Netolického je nakonec Jangelec i symbolické místo. „Právě tady měla vést severní varianta nedaleko Bučkova kopce. Jsme v místě, kde jsme se asi před patnácti lety handrkovali o severní, nebo jižní trasu D35,“ připomněl hejtman Martin Netolický.

Základní kámen byl po jeho poklepání naložen na korbu nákladního vozu a z areálu penzionu odvezen.

Obchvat Vysokého Mýta povede jižní trasou kolem města a otevřen bude na konci roku 2025.

Podívejte se ve videovizualizaci na dálniční obchvat Vysokého Mýta:

Zdroj: ŘSD