„V okolí obce se pohybuje řidič v tmavém voze, který obtěžuje děti a láká je do auta. Žádáme vás, abyste byli velmi opatrní, poučili svoje děti a v případě, že zjistíte jakékoliv bližší informace nebo se přímo setkáte s podobným případem, okamžitě kontaktujte linku 158,“ nabádá ředitelka.

Zprávu sdílelo za čtyřiadvacet hodin půl druhého tisíce lidí. Neznámý muž v černém autě se údajně pohybuje na hranicích Pardubického a Královéhradeckého kraje, v obcích Skořenice, vzdálené 15 kilometrů severozápadně od Ústí nad Orlicí, a Kostelecké Horky, která leží o pár kilometrů dál, v okrese Rychnov nad Kněžnou.

Policie v Pardubickém ani Královéhradeckém kraji pravdivost informace nepotvrdila. Naopak, varuje že šíření takto závažných, nepravdivých zpráv může mít trestně právní následky.

Hoax o muži v černém autě, který obtěžuje děti, sdílelo na facebooku půl druhého tisíce lidí.Zdroj: facebook

Pravdivost zprávy vyloučila už ve středu večer vedoucí tiskové správy policie Královéhradeckého kraje Ivana Ježková. Současně však dodává, že i ničím nepodloženým informacím musí policie věnovat pozornost.

„Nemůžeme si dovolit nic podcenit a každé takovéto oznámení šetříme s plnou vážností a důsledností. A je tomu tak i při aktuálně sdílených informacích na sociálních sítích,“ uklidňuje Ivana Ježková.

„Za Krajské ředitelství policie Pardubického kraje bychom rádi informovali, že žádné takové oznámení v rámci našeho kraje neevidujeme,“ potvrdila pardubická policejní mluvčí Markéta Janovská s tím, že pokud je někdo, kdo může takovéto jednání dosvědčit, ať obratem kontaktuje policii.

„Pokud ne, rádi bychom upozornili, že šíření takové nepravdivé zprávy může mít i trestně právní následky,“ dodává Markéta Janovská.

Panika a strach rodičů není na místě. Strašidelná historka o černém autě, které unáší děti, patří mezi tak zvanými městskými legendami k vůbec nejrozšířenějším. Na veřejnosti se objevuje s železnou pravidelností. Slyšel o ní snad každý. S nástupem sociálních sítí je však dosah a šíření takovýchto nepravdivých zpráv mnohonásobně účinnější, než dřív.

A v tomto konkrétním případě dodala nepodložené informaci na důvěryhodnosti navíc svou autoritou sama ředitelka školy. „Odmítám o tom hovořit. Na internet jsme to dali na základě doporučení policie a nejsem kompetentní, to nějak řešit. My ani nevíme, jestli to nějaké nebezpečí je, já o tom nic nevím,“ reagovala ve středu večer Ivana Diepoltová na dotaz Deníku. Krátce poté její oznámení z facebooku zmizelo.

S tím, jak se podobné informace šíří, bobtnají a nabalují na sebe další „zaručeně ověřené“ podrobnosti, které důvěřivé adresáty utvrzují v tom, že přece musí být pravdivé. Choceňská radní pro školství Dagmar Bláhová, která zprávu rovněž sdílela, tvrdí, že řidič měl děti do auta lákat na bonbony a pejsky. Zaměřuje se údajně na děti ve věku šest až osm let.

„Zprávu jsem dostala oficiální cestou od tajemníka města a byla u toho noticka, že to vyšetřuje policie v Chocni a Kostelci nad Orlicí. Takže jsem tu zprávu celou překopírovala,“ vysvětluje Dagmar Bláhová.

Tajemník choceňského městského úřadu Pavel Adamec potvrdil, že radnice varování do škol a školek skutečně elektronickou cestou rozeslala. „Jsou informovány policejní orgány. Udělali jsme preventivní opatření, aby školy a školky eventuálně informovaly rodiče a děti. Ředitelky to asi budou psát dětem do notýsku a ve školkách říkat rodičům,“ uzavírá tajemník.