Více než dvě desítky startů v jednom
z nejslavnějších dostihů planety má na svém kontě žokej DUŠAN ANDRÉS. Letos se sice přímo ve Velké pardubické nepředstaví, ale na dostihovém závodišti během víkendového svátku chybět nebude.

Ve čtvrtek večer byl jedním z hostů Festivalu Velká pardubická & Parforsní hony, který se konal u pardubické kaple svaté Anny.

Proč jste se opět rozhodl zúčastnit této akce?
Na Festivalu Velká pardubická & Parforsní hony jsem už počtvrté. Je to milá akce a jsem rád, že mě na ní pořadatel a majitel kaple svaté Anny Jiří Hájek pravidelně zve. Určitě je to festival, který k Pardubicím a Velké pardubické patří.

Součástí festivalu je pravidelně i slavnostní žehnání kokardy pro vítěze Velké pardubické. Jak vnímáte tento rituál?
Určitě je to fajn věc. Jsem mu nakloněný.

Letos na startu Velké pardubické nebudete. Jaký je to pocit?
Pojedu dostih před Velkou pardubickou, tak doufám, že pak stihnu dojet do Zámrsku, kde bych ji chtěl tentokrát sledovat v klidu 
u televize. (smích)

Co pro vás osobně Velká pardubická znamená?
Je to dostihový svátek, kdy se všichni žokejové, trenéři a majitelé koní chtějí co nejširšímu publiku ukázat v co nejlepším světle. Jde o vrchol české dostihové sezony.

Komu letos dáváte největší šance?
Hlavním favoritem je podle mého názoru Charme Look s žokejem Janem Faltejskem. Uspět mohou i koně, které pro Velkou pardubickou připravuje Josef Váňa starší. Pořád je to ale otevřený dostih.

Má žokej čas vnímat atmosféru Velké pardubické?
Při závodě moc ne, ale jinak si pochopitelně uvědomuje, jaká událost to pro všechny je. Na pardubickém závodišti se vždy představí to nejlepší, co český turf aktuálně nabízí. Ze zahraničí se sem moc nejezdí. Cizinci zřejmě mají z Velké pardubické strach. Ale já jsem za to, upřímně řečeno, docela rád. (smích)

Jaký vliv bude mít podle vás na letošní ročník počasí?
Uvidíme. Je pravdou, že ten přechod z léta do zimy nebyl moc plynulý, což pro koně není moc dobře. Ale vždycky pochopitelně záleží na tom, kdo se s tím lépe vypořádá a jakou péči kůň dostane.

Janka Plešková