Do její rodiny přišli lidé, kteří se vydávali za zástupce distribučních společností a slibovali snížení cen energií.

„Jako rodina jsme poté měli dost běhání kvůli následkům této návštěvy. Navíc, když jsme v zákaznickém centru původní energetické firmy vyřizovali protiopatření, zjistili jsme, že nejsme zdaleka první, kdo podobný problém v těchto dnech řeší," vzpomíná na nepříjemnou zkušenost paní Marie.

CHTĚJÍ OSOBNÍ ÚDAJE

Cílem těchto šmejdů je získat osobní údaje spotřebitele a údaje z jeho stávajících smluv s dodavateli energií. Podvodníci od minulého týdne v Pardubicích údajně nejvíce navštěvují obyvatele v lokalitě kolem ulice Dašická.

Vemlouvavost prodejců byla podle paní Marie velice silná. „Můj otec v té chvíli vůbec nevěděl, co podepsal a k čemu se zavázal," líčí žena a popisuje taktiku podvodníků: „Po sdělení nepravdivých a smyšlených informací nechávají podepisovat takzvanou přihlášku k výběrovému řízení nebo aukci nákupu elektrické energie a zemního plynu. V tomto případě šlo o papír pod hlavičkou společnosti České aukce s.r.o., Brno."

Pracovníci většiny energetických společností přitom nikdy nenavštěvují domácnosti bez předchozího upozornění. Většinou jde o pravidelné odečty měřicích stanic či jejich revize nebo servis, které jsou opět dohodnuty a oznámeny předem.

NIC NEPODEPISUJTE!

„Doporučujeme všem především velkou opatrnost," zdůrazňuje mluvčí ČEZu Šárka Beránková. „V minulosti se vyskytly případy, že se za naše zaměstnance podvodníci vydávali. Naši lidé ale mají vždy identifikační průkaz s číslem. V případě pochybností lze kontaktovat zákaznickou linku, která podle čísla ověří jak jméno, tak účel návštěvy zaměstnance," doporučuje mluvčí.

Podvodníci si často a úmyslně vybírají starší občany a předkládají jim složité či špatně čitelné smlouvy. Pod slibem výhodné nabídky se ale často skrývají nějaké háčky v podobě pokut či vysokých smluvních sazeb.

„Dobrá rada, jak se při takovém jednání nespálit, je nepodepisovat nic takzvaně ve dveřích. Doporučujeme například vzít si několik dní na rozmyšlenou a o smlouvě se poradit s rodinným příslušníkem. Následky podpisu nevýhodné smlouvy lze také zmírnit rychlým jednáním se zákaznickým centrem," radí Šárka Beránková.

Řada měst a obcí na Pardubicku už vyhlášku proti šmejdům má. V případě, že u vás nečekaně zazvoní osoby, které začnou cokoliv nabízet, dopouští se protiprávního jednání a v takovém případě je na místě kontaktovat Policii ČR nebo městskou policii. Stručně řečeno – u vašich dveří by měl zvonit pouze pošťák, návštěva nebo vámi osobně pozvaný řemeslník.