Výbuch, který před rokem v semtínské chemičce Explosia zabil čtyři dělníky a kompletně zničil železobetonový bunkr určený k výrobě trhaviny, zavinilo s největší pravděpodobností selhání technologie. Uvedl to Jiří Simandl, mluvčí pardubické Explosie.
Ve středu 20. dubna 2011 v 6:45 hodin došlo v semtínské chemičce Explosia k silné detonaci. Došlo k ní v takzvaném objektu A55 a A55/1, tedy bunkru, kde se vyráběla trhavina Perunit.
„K prvotní iniciaci výbuchu došlo se vší pravděpodobností v navažovně, tedy v objektu označeném A55/1. Je to bezobslužný provoz, který je řízen pouze na dálku. Navažovna byla součástí železobetonového komplexu, kde se finalizovala výroba trhaviny. Druhou částí byla mísírna. Šlo o dvě oddělené místnosti spojené pouze pancéřovanou úzkou trubkou, která z navažovny přiváděla do mísírny nitroglycerin," popsal počátek dění Jiří Simandl.
Mechanická závada
Původcem výbuchu byla nejspíše odstředivka, která odděluje výbušnou směs od vody. Z důvodu bezpečnosti se totiž vysoce třaskavá směs nitroglycerinu rozpouští ve vodě, aby se s ní vůbec dalo manipulovat.
„Výbuch pravděpodobně inicioval mechanický předmět v centrifuze, která se používá k oddělení nitroglycerinové složky od vody. Domníváme se, že zřejmě u zařízení došlo k mechanickému selhání nebo únavě materiálu a uvolnění kovové části v odstředivce. Ze zprávy vyšetřovací komise potom nadále vyplývá, že výbuch se okamžitě přenesl do spojovací trubky, která v té chvíli byla plná nitroglycerinu a vzápětí pak i do objektu mísírny. Tam inicioval výbuch nitroglycerinu v jedné ze tří míchacích nádob i již hotovou trhavinu Perunit E jak v sousední nádobě, tak na přistaveném vozíku," popsal pravděpodobnou příčinu výbuchu mluvčí Jiří Simandl.
Obtisky na zemi
Exploze měla obrovskou sílu. Celý bunkr doslova vyzvedla vzhůru a celá stavba se vzápětí zhroutila do sebe. Větším škodám zabránilo to, že celá stavba byla navíc ještě překryta vrstvou zeminy a obehnána ochranným valem, který tlakové vlně nedovolil jít celou silou po zemi, ale usměrnil ji vzhůru. Bohužel čtyřem zaměstnancům, kteří byli v té době na místě, už nebylo pomoci. Kromě čtyř mrtvých dělníků zranil výbuch dalších devět lidí. Šlo většinou o zranění způsobená střepy.
Sílu výbuchu v uzavřeném prostoru demonstrovaly některé závěry vyšetřování. Například způsob, jakým vyšetřovatelé zjistili, kde v okamžiku exploze stály dva manipulační vozíky, kterými se navážel materiál a odvážela hotová trhavina. Jejich polohu pomohly vyšetřovatelům určit dva obtisky, které po sobě vozíky zanechaly.
Na věci stále pracují policisté, kteří zkoumají možnou případnou trestní odpovědnost konkrétních osob.