Nepřetržité chumelení, závěje a sněhové jazyky na silnicích. Tak to v sobotu vypadalo snad ve všech koutech východních Čech.

Opětovný příchod zimy zkomplikoval lidem plány na víkendový odpočinek na horách i odjezd školáků z Královéhradeckého kraje na jarní prázdniny. Neděle už byla vůči řidičům milosrdnější.

„Situace byla na hranici vyhlášení kalamitního stavu, nyní se už ale pozvolna lepší," dodal mluvčí Královéhradeckého kraje Imrich Dioszegi.

„Silný nárazový vítr místy vytvořil až metrové závěje. Byl tak silný, že silnice po úpravě technikou zůstala průjezdná jen pár minut," řekl provozní náměstek krajských silničářů Petr Zima k situaci, která nastala už v pátek odpoledne mezi Sedloňovem a Deštným v Orlických horách.

Na Rychnovsku byly nakonec uzavřeny čtyři úseky menších silnic. Nesjízdná byla cesta z Olešnice v Orlických horách do Sedloňova, z Prorub do Kačerova, z Uhřínova do Kačerova a z Uhřínova do Rampuše. Neprůjezdný úsek z Horní Rokytnice do Říček se silničářům podařil zprovoznit už v sobotu ostatní včera odpoledne.

„Další úseky v horských oblastech byly v sobotu uzavřeny většinou jen na nezbytně nutnou dobu pro odstranění sněhových závějí," uvedla policejní mluvčí Ivana Ježková.

Pro nákladní dopravu byl také v sobotu odpoledne zhruba na hodinu uzavřen hraniční přechod do Polska v Náchodě – Bělovsi. V neděli dopoledne se silničářům podařilo uvolnit také cestu z Olešnice v Orlických horách do Sedloňova.

Dopravní policisté vyjížděli v sobotu k desítkám dopravních nehod, které skončily bez vážnějších následků. „V převážné většině se jednalo o nehody způsobené nepřizpůsobením rychlosti stavu a povaze vozovky a nedodržením bezpečné vzdálenosti," sdělila Ježková.

Při boji se sněhovými závějemi havarovaly také dva sypače silničářů u Trojovic na Chrudimsku a Bělé nad Svitavou na Svitavsku. Nedělní počasí již podle silničářů nahrávalo odklízení sněhových nánosů z cest.