Spokojený s výsledkem prezidentských voleb je předseda České strany sociálně demokratické (ČSSD) Bohuslav Sobotka (na snímku Luboše Jeníčka), který včera zavítal do Pardubic.

Důvodem jeho návštěvy byl aktuální stav dvou nejpalčivějších a nejdiskutovanějších problémů v kraji zdravotnictví a dopravy.

Konec vlády

„Myslím, že v řadě věcí se ČSSD s novým prezidentem shodne. Jeden příklad za všechny současná vláda by měla skončit co nejdříve," uvedl Bohuslav Sobotka.

Často probíraným tématem jsou právě vztahy ČSSD a budoucího prezidenta Miloše Zemana. „Naše vztahy v posledních deseti letech nebyly úplně jednoduché, ale je potřeba dívat se do budoucna a hledět na zájmy občanů. Sociální demokracie vnímá nového prezidenta jako někoho, kdo je jí hodnotově blízký. Miloš Zeman i po svém zvolení několikrát prohlásil, že se v srdci stále cítí být sociálním demokratem," popsal předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Zvolení Miloše Zemana chápe Sobotka jako vítězství levice. „Myslím si, že ho lidé volili jako bývalého premiéra, se kterým měli pozitivní zkušenost, a jako předsedu ČSSD. Většina voličů pravděpodobně vůbec neřešila, že je čestným předsedou Strany práv občanů Zemanovci," řekl Bohuslav Sobotka.

„I v prezidentských volbách bylo evidentní, že vládní pravicové strany oslabily. Tento trend začal v krajských a senátních volbách a nyní pokračoval. Jsem přesvědčen, že vyvrcholí v příštím roce, až se bude volit do Poslanecké sněmovny. Příští rok nabídne ČSSD velké příležitosti i k tomu, aby ve volbách uspěla," doplnil předseda ČSSD Sobotka.

Lenka Štěpánková