Čtenářka se ptá

Dobrý den, prosím vás o radu. Začala jsem držet dietu Středa- Form a jsem s ní velice spokojená. Dříve jsem držela nízkokalorické diety a k těm byly na internetu kalorické tabulky. Chtěla bych se ale zeptat, jestli někde na internetu najdu jednotkové hodnoty potravin k dietě StředaForm. Děkuji za odpověď. M. Horová, Lanškroun

MUDr. Leoš Středa: Diety fungují na různých principech, ta moje hlídá množství rafinovaných cukrů, glykemický index a živočišné tuky. Tabulky najdete na webu streda.cz. Pokud tam některou potravinu nenajdete, počet jednotek si můžete vypočítat z množství sacharidů a tuků. Takový výpočet je sice složitější, najdete ho třeba v knížce Univerzita hubnutí. Množství sacharidů uvádí například webová aplikace kaloricketabulky.cz. Takže budete moci u své oblíbené webové stránky zůstat.

Jak užívat aplikaci?

I mně se líbí systém, který používá web kaloricketabulky.cz. Tento web vznikl před více než deseti lety původně jako soukromá databáze potravin, kterou si vytvořil provozovatel těchto stránek Ing. Tomáš Pětivoký. Podělil se o seznam s ostatními uživateli internetu a jeho stránky se staly velmi oblíbenými. Postupně jsou stále zdokonalovány a dnes nabízejí i aplikace pro mobilní telefony a tablety.

Typickými uživateli této aplikace nejsou pouze lidé, kterým jsou vlastní slova dieta a hubnutí, ale také ti, kteří se zajímají o zdravý životní styl a zdravou životosprávu. V databázi je nyní kolem padesáti tisíc potravin a stále přibývají další, které mohou navrhnout například i sami uživatelé. Je možné tady také zjistit, kolik kalorií spotřebujete určitou činností či fyzickou aktivitou.

Aplikace kaloricketabulky.cz má spoustu funkcí, které se určitě hodí, pokud se zajímáte o to, co jíte. Zhruba před rokem byl založen blog této aplikace, kde si můžete přečíst názory odborníků na hubnutí, diety, zdravou životosprávu a další. Navíc je naplánovaná poradna, kde se budou moct uživatelé těchto odborníků zeptat na cokoliv ohledně zdravé stravy, shazování kilogramů a zlepšení životního stylu.

Jestli se chcete dozvědět víc, poslechněte pořad o hubnutí na Tip rádiu dnes od 17 hodin, který se kalorických tabulek bude týkat podrobně. Pokud nestihnete dnešní vysílání, v neděli ve 13 hodin můžete poslouchat reprízu pořadu. Tip rádio najdete také na internetu.

Veřejné hubnutí

Na stránkách východočeských Deníků veřejně hubnou známé osobnosti: Ilona Csáková, režisér Tomáš Magnusek či Leoš Středa. A také naši čtenáři, kteří se nebojí veřejně se ke shazování kil přihlásit a podělit se o své výsledky v hubnutí s dalšími. Díky nim pak Deník inspiruje k hubnutí další a další čtenáře. Pomáhá jim MUDr. Leoš Středa se svými spolupracovníky z 1. lékařské fakulty z Prahy a Fakulty biomedicínského inženýrství, který jezdí každý týden do ordinace v České Třebové. Se spoluautory (Profesor Rajko Doleček a MUDr. Kateřina Cajthamlová) vloni vydali publikaci Nebezpečný svět kalorií.