S prázdninami začíná doba brigád, na kterých si studenti vydělávají nejen peníze ale získávají tak cenné zkušenosti do života i své budoucí praxe.

Jednou takovou je například dvaadvacetiletá studentka pedagogiky Ivana Kolářová z Chrudimi: „Léto mám již od patnácti vždy spojené s brigádou. Brigádnických pozic jsem si za tu dobu vyzkoušela mnoho. Poslední tři roky mi výraznou část prázdnin vyplňuje třítýdenní dětský tábor v Krkonoších, na který jezdím jako vedoucí," říká Ivana a pokračuje:

„Poprvé jsem jela takřka z povinnosti, protože na škole potřebujeme odpracovat určitý počet hodin praxe. Natolik se mi tam ale zalíbilo, že jsem ani v dalších letech své účasti už neváhala. Jedině prací s dětmi získám cenné zkušenosti, které mohu uplatnit v mém budoucím zaměstnání."

Čtyřiadvacetiletý student ČVUT v Brně Jakub Jordán původem z Hlinska věděl už od útlého věku, kam by chtěl svoji budoucí kariéru směřovat. Stavebnictví bylo jeho cílem, a to se promítlo i do jeho prázdninových brigád.

FINANCE A ZKUŠENOSTI

„Vlastně už od nějakých šestnácti jsem chodil v létě pracovat na stavby. Moje práce se samozřejmě vyvíjela od pomocných prací, dneska už mi svěří i důležitější úkoly," vypráví s úsměvem Jakub a dodává: „Většinou spolupracuji s firmami z mého bydliště, abych netrávil prázdniny moc daleko od rodiny. Během roku se už tak moc nevidíme."

Pro Jakuba má letní brigáda hned několik významů: „Beru to jako příležitost objevovat svoje schopnosti, učit se novým dovednostem a sbírat zkušenosti. Na druhou stranu, já pracuji vždy minimálně dva měsíce. Sice si prázdniny příliš neužiji, ale získané finance používám pak po celý studentský rok, což mě naučilo poměrně dobře hospodařit s penězi," přemítá Jakub.

„Je trošku úsměvné, že jako bakalář mám většinou vyšší odborné vzdělání než stavbyvedoucí. Občas se i zkušenější pracovníci přijdou poradit jak bych řešil určité věci já, ale pak mě pošlou, abych šel uklidit nářadí," dodává s úsměvem student ČVUT.