Na Dopravní fakultě Jana Pernera se zítra po celý den koná zápis do Českého národního registru dárců dřeně (ČNRDD). Nábor se na Univerzitě Pardubice uskuteční poprvé, dobré zkušenosti už má registr s vysokoškolskými studenty v Praze, Plzni a Olomouci.
„V tuto chvíli je závazně přihlášeno ke vstupu 160 studentů a číslo ještě poskakuje směrem nahoru," uvedla Vladimíra Štěpánková, manažerka externí komunikace ČNRDD.

DOTAZNÍK A DVA MILILITRY KRVE

Každý student vyplní na místě dotazník, který s ním probere přítomná lékařka. „Potom mu sestra odebere dva mililitry krve," přiblížila Štěpánková průběh úterního zápisu. Za registr přijede do Pardubic hematoložka z Ústřední vojenské nemocnice v Praze a dvě zdravotní sestry. Zápis by měl probíhat od 9.30 do 15 hodin, zřejmě ve vstupní hale dopravní fakulty.

Kromě dobrého zdravotního stavu je pro vstup do registru důležitý i věk, dárcům musí být od 18 do 35 let. K samotnému odběru krvetvorných buněk, které se provádí nejčastěji odsátím z kostí, dospěje přibližně jedno procento registrovaných dobrovolníků.

V České republice onemocní každý rok stovky lidí chorobami krvetvorby, které vážně ohrožují jejich život. Nejznámější a nejčastější mezi těmito nemocemi je leukémie. Následují ji zhoubné nádory krvetvorby, těžké útlumy krvetvorby nebo imunity. Naději na uzdravení přináší v momentě, když ostatní metody nestačí, transplantace krvetvorných buněk od dárce.

OSOBNÍ SETKÁNÍ? JEN VÝJIMEČNĚ

„Budete-li vybrán jako vhodný dárce pro některého z nemocných, budete se rozhodovat o dárcovství bez toho, že byste věděl, kdo je pacient, a nebudete moci počítat s tím, že jej budete někdy znát," upozorňují zástupci registru. Osobní set-kání pacienta s nepříbuzným dárcem se povolují stále jen výjimečně.