Nepříznivé počasí komplikovalo práci také pracovníkům rybářům v Litomyšli.

Ryby nejsou 
v dobré kondici

„V rybnících je málo vody, chybí produkční prostor a ryby si tak rychleji vydýchají kyslík," řekl Deníku Radek Vach z Rybářství Litomyšl. Vody přitékající do rybníků je velmi málo, takže přísun čerstvé okysličené vody je minimální. Rybáři navíc museli omezit přikrmování, protože by nakrmené ryby spotřebovávaly ještě více kyslíku. Ryby proto nejsou v dobré kondici.

„Tyto negativní vlivy se podepíší na celkové letošní produkci," konstatoval Radek Vach. Podle něj sucho a horko rybníky postihlo v červenci a srpnu, což jsou pro přírůstky ryb velmi důležité měsíce. Rybáři by proto potřebovali, aby přišlo období s vydatnými srážkami, aby se vodní prostředí zlepšilo a ryby se před zimou dostaly do kondice.

„Letošní přírůstky budou v každém případě menší, ale stav ryb i rybníků by déšť výrazně zlepšil," uvedl Radek Vach. Rybářství Litomyšl, hospodaří na 220 rybnících. Devadesát procent jeho roční produkce tvoří kapr obecný, chovají se zde však také líni, amuři, candáti, štiky či sumci. Společnost provozuje i chov lososovitých druhů ryb .

S vodou pomohl Opatovický kanál

O něco menší starosti měli rybáři obhospodařující rybníky v okolí Lázní Bohdaneč. Se suchem se vypořádali o něco snadněji díky Opatovickému kanálu, který umožnil napájet největší rybníky. I přesto museli pracovníci tamějšího Rybničního hospodářství kvůli nedostatku vody vylovit dva menší rybníky s násadami.

Jsou však místa, kde počasí postihlo rybníky daleko hůře, někde mělo vedro dokonce devastující účinky. Už na začátku srpna byla v Mlázovickém rybníku na Jičínsku objevena tuna ryb, které kvůli snížené koncentraci kyslíku ve vodě lekly. Právě koncentrace kyslíku ve vodě bývá za velmi horkého počasí problematická: s tím, jak teploty rostou, kyslíku ve vodě ubývá.

V jiných krajích nebyla situace příliš lepší. U některých rybníků už nestačilo, že rybáři omezili krmení a okysličovali vodu. Stav nádrží a ryb byl tak špatný, že se některé rybníky musely vylovit a ryby přemístit.