Teploty budou postupně šplhat až ke 37 stupňům, na obloze po většinu času neuvidíme ani obláček. Z výše uvedeného je patrné, že náš organismus dostane v těchto dnech pořádně zabrat, proto vám přinášíme pár rad, jak období veder ve zdraví přežít.

Když ráno vstanete, dejte si vlažnou sprchu, teprve potom se pusťte do přípravy snídaně. Ta by měla být lehká, nejlépe ovocná s jogurtem. Prvním nápojem nového dne by tentokráte neměla být káva, ale bylinkový čaj, a to nejlépe šalvějový, který omezuje pocení.

Na přímém slunci se zdržujte minimálně, vůbec byste na něj neměli vycházet mezi 11.00 a 15.00 hodinou, kdy je intenzita slunečního záření nejvyšší. Opalovací krém, který si v těchto dnech budete nanášet na obličej a tělo, má mít ochranný faktor 30 a více.

Vyhněte se alkoholu a energy drinkům

Během horkých letních dnů požívejte co největší množství takzvaných ochlazovacích potravin.
„Jde zejména o ovoce a zeleninu typu okurek, paprik, rajčat, melounů. Úplně vynechte masité a tučné pokrmy. Pijte hodně obyčejné neslazené vody a přidejte lahev minerálky denně," radí svitavská výživová poradkyně Dita Urbánková.

Naopak zcela nevhodné jsou v tropických vedrech alkoholové a energetické nápoje. „Většina energetických drinků má v sobě látku povzbuzující srdeční činnost, což může být v horkém počasí velmi nebezpečné, a to zejména pro lidi se slabším srdcem," dodává poradkyně Urbánková. Pokud vás nyní napadá, zda si můžete dát svůj oblíbený chmelový nápoj, pak vězte, že odborníci říkají ano, ale až pominou největší vedra, v našem případě to znamená, že první pivo byste měli vypít přibližně až kolem šesté hodiny odpolední.

V tričku s dlouhým rukávem

Přestože jsme vám v úvodu radili oblékat se v horkých dnech co možná nejméně, vězte, že pokud se budete pohybovat na sluníčku mezí 10. a 16. hodinou, ideálním oblečením je prodyšné tričko s dlouhým rukávem a kšiltovka na hlavě. Pokud ji nemáte, pravidelně si polévejte vlasy vodou. Vaše tělo osvěží i svlažení nohou, například v městské kašně, strážníci vám to v těchto dnech určitě rádi odpustí.

Závěrem pár rad, kde se v parných dnech osvěžit, pokud musíte pobývat ve městech:

Prakticky všechna města mají na svých náměstích nějakou kašnu, ve které můžete svlažit své unavené nohy. Pokud máte chvíli času, zastavte se také v kostele, nemusíte se modlit, ale jen tak na chvíli posedět či postát. Zdejší chládek vám dodá energii na další pohyb po rozpálené městské dlažbě.

Pokud nemáte možnost opustit město ani odpoledne, vydejte se na bazén či koupaliště. Nebo do lesů. Ze Svitav se například můžete vydat po naučné stezce k pramenům řeky Svitavy. V Litomyšli bude příjemně například v Klášterních zahradách nebo v Nedošínském háji.

Z Moravské Třebové se můžete vydat příjemnou lesní cestou ke studánce V Pekle. V Poličce je ideálním místem k osvěžení Synský rybník u nábřeží Svobody. V Březové nad Svitavou určitě navštivte místní koupaliště, které vás svým vzhledem zavede do časů první republiky, nebo se vydejte na rozhlednu Járy Cimrmana.

A ještě jeden tip na závěr: Pokud v noci nemůžete kvůli horku spát, dejte si na hodinku pyžamo do mrazáku. Zmrzlé pyžamo vás příjemně ochladí a za pár minut budete možná spát jako nemluvně.

René Flašar