První týden povinného antigenního testování ve školách se nesl ve znamení rozpaků. Žáků s pozitivním testem je minimum. Zaznívá tak kritika nejen ke kvalitě antigenních sad, ale také k samotnému smyslu školního testování. V pátek odpoledne navíc stále není jasno, jaké konkrétní výsledky přineslo v kraji druhé kolo testování žáků.

V pondělí podstoupilo v Pardubickém kraji antigenní test 15.000 dětí, z nichž bylo pozitivních 6.

Ve čtvrtek antigenní test podstoupilo zhruba stejné množství dětí. Počet pozitivních stoupl o jednoho žáka.

Současně s testováním dětí probíhá také testování pedagogických pracovníků. Těch se v kraji nechalo během pondělí otestovat 5.000. Pozitivní byli pak tři učitelé.

Čtvrteční testování pedagogů pak naopak kleslo na dva pozitivní případy.

O jednoho pozitivního žáka víc. To jsou zřejmě čtvrteční výsledky povinného testování žáků v Pardubickém kraji.

„Pozitivních bylo sedm dětí a dva pedagogičtí pracovníci. Jedná se ale pouze o výsledky antigenního testování,“ řekla Deníku Olga Hégrová ředitelka protiepidemického odboru krajské hygieny. Na potvrzení metodou PCR se tak stále čeká.

V pátek odpoledne nemá všechna data ani radní odboru školství Josef Kozel. Výsledky z jednotlivých škol totiž podle metodiky neputují rovnou na krajský úřad, ale na Ministerstvo školství. Vyhodnocování pak probíhá na Ministerstvu zdravotnictví.

„Kompletní data za kraj dosud nemám. Z toho co vím, nepředpokládám, že z pondělku vybočí,“ řekl Josef Kozel. Ten už v polovině týdne vzkázal vládě, že testování dětí ve školách postrádá smysl.

„Výsledek považuji za sdělení, které by mělo být okamžitým impulsem pro vládu a její rozhodování v této záležitosti. A tím nemyslím, aby se testovalo ještě víc nebo dokonce uvažovalo nad další úrovní testů,“ řekl.

Ministerstvo zdravotnictví dnes na tiskové konferenci zveřejnilo pouze základní celorepubliková data. I z nich však vyplývá, že pozitivních žáků jsou jen desetiny procenta. V České republice bylo během týdne otestováno 610.000 žáků, z nichž 302 odcházelo s pozitivním testem.

Pondělní výsledky v dalších krajích

Královéhradecký kraj po pondělním testování ve školách hlásil 15 pozitivních případů. Provedeno přitom bylo 18.057 testů. Všech patnáct případů pak podstoupilo testování metodou PCR, to pozitivitu nepotvrdilo.

Jiná situace nebyla v pondělí ani v kraji Moravskoslezském, kde v pondělí zachytili taktéž 15 pozitivních případů z celkových 34.584 provedených testů ve školách.

„Čísla se mohou zdát nízká, musíme si ale uvědomit, že to odpovídá virové náloži v populaci,“ řekl ministr zdravotnictví Petr Arenberger. V pondělí se podle ministra nejednalo o zjišťování komunitního šíření.

Nulové výsledky znamenaly podle něj zkrátka jen to, že do školy přichází pouze zdravé děti. Efekt pilotního školního testování se má podle ministra dostavit nejdříve příští týden.

Testování ve školách v týdnu kritizoval také radní sousedního Královéhradeckého kraje Jan Grulich.

O podobně nízkém počtu pondělních pozitivních testů při nástupu dětí do školy jsme psali zde:

„Jsou dvě možnosti. První je, že malé děti nejsou rizikem pro přenos, a pouze vyhazujeme peníze,“ napsal a dodal, že v takovém případě stát vynakládá zbytečnou a obrovskou energii bez většího výsledku.

„Druhou možností je, že děti jsou rizikem, akorát jsme to tímto způsobem nebyli schopni prokázat, testy jsou nekvalitní a provádí se technicky špatně, a tak pouze vyhazujeme peníze a vynakládáme zbytečně obrovskou energii bez většího výsledku,“ řekl.