Každý všední den

Výkopové práce, které mají předcházet chystané sanaci půdy v oblasti nedaleko rafinerie Paramo, s sebou přináší i riziko nálezu nevybuchlých bomb. Ty prý v zemi leží ještě z dob náletů na Pardubice za druhé světové války.

„Firma, která se výkopem bude zabývat, potvrdila, že dnes chce začít provádět hlavní výkopové práce," řekl Jiří Kyncl. Na místě bude každý den přítomen i pyrotechnik.

Odklad kopání by nyní hrozil pouze v případě nějaké nepředvídatelné kalamity. „Může se stát, že budou mrazy, takže to by možná kopání zdrželo či oddálilo, ale to by snad trvalo jen pár dnů," upřesnil Jiří Kyncl. Podle něj se firma s městem dohodla na tom, že se bude kopat každý všední den od 7 do 17 hodin.

„Nechtěli jsme, aby pracovali večer nebo přes víkend právě kvůli tomu, že by se mohla nalézt munice a pak by následovala evakuace. A ta by večer či o víkendu mohla být problematičtější," dodal šéf krizového řízení magistrátu.

Hrozí evakuace

Sanace se koná kvůli definitivnímu ukončení dlouholeté kontaminace U Trojice. Stát má desítky milionů korun.

„Při této práci je potřeba vytvořit dva sanační drény. Jedná se vlastně o dva velké příkopy. Jeden má být dlouhý přes třiatřicet a druhý devadesát metrů. Kopat by se mělo do hloubky deseti metrů, a tím pádem je vysoká pravděpodobnost nálezu munice," podotkl Jiří Kyncl. Podle něj by ovšem největší pravděpodobnost nálezu bomb měla být ihned v počátku prací, tedy zřejmě již v nejbližších dnech či týdnech. „Pokud budou při práci bomby nalezeny, nikdo se nemusí bát, že by se to nedozvěděl," dodal Kyncl.