Nová dílenská hala a čtyři učebny vyrostou v areálu Středního odborného učiliště (SOU) plynárenského v Pardubicích.

Studenti se díky novým prostorám budou moci více věnovat moderním technologiím, jako jsou solární panely, tepelná čerpadla, či využití zemního plynu v dopravě. Investice za přibližně 36 milionů korun učilišti vyřeší také dlouhodobé problémy s kapacitou.

SLOŽITÝ VÝCVIK

„V současné době vyučujeme odborný výcvik pro obory instalatér a kominík v dílenské hale, kterou máme vypůjčenou od sousední Střední průmyslové školy chemické. Dlouhodobě je to neudržitelné řešení," uvedl ředitel SOU plynárenského Martin Valenta. Nový objekt zároveň nahradí současné stavebně nevyhovující učebny, které již nesplňují požadavky na moderní výuku. Ty čeká demolice.

Nová dílenská hala bude sloužit pro odborný výcvik kominíků a instalatérů. V přízemí vznikne učebna věnovaná využití zemního plynu v dopravě, což je fenomén, který se rozvíjí rychlým tempem. V České republice je už přes sto plnících stanic a očekává se, že automobilů na CNG pohon bude přibývat.

ČERPADLA, PANELY

Další učebna je věnovaná výuce svařování plastů, třetí servisu plynových kotlů a čtvrtá moderním technologiím – například kondenzačním plynovým kotlům, tepelným čerpadlům a solárním panelům.

Hala a učebny budou postaveny z dotace z Integrované územní investice Hradecko-pardubické aglomerace. Kdy bude stavba zahájena, nyní závisí zejména na termínu vypsání výzev. Pokud bude dodržen ohlášený únorový termín, stavba může začít letos na podzim. „Za rok, maximálně za rok a půl by byla realizace hotová," přiblížil ředitel Martin Valenta.