V programu k Velké ceně Merana, která je každoročním vrcholem dostihové sezony v Itálii, se objevila celostránková prezentace Velké pardubické v češtině.

„Taková prezentace je úplně k ničemu," prohlásil Miroslav Petráň, bývalý dlouholetý předseda představenstva Dostihového spolku, který provozuje pardubické závodiště.

„Nešťastná propagace Velké pardubické v Itálii může být jedním z důvodů, proč do Pardubic nejezdí zahraniční koně ani diváci. To všechno má na chod závodiště nepříznivé ekonomické dopady," nechal se slyšet Miroslav Petráň.

„Ještě poměrně nedávno mířilo na Velkou pardubickou tři tisíce návštěvníků 
ze zahraničí. Ti vždycky zaplnili celou tribunu A, což se letos podle mých informací nepodařilo," doplnil.

PŘEKVAPENÝ NÁMĚSTEK

„Prezentaci jsem neviděl, neboť nejsem členem představenstva ani dozorčí rady Dostihového spolku. Je to pro mě naprosto překvapující informace. Pokud je však pravdivá, nepovažuji tuto formu prezentace za šťastnou," přidal se náměstek pardubického primátora Jakub Rychtecký, který má 
ve své gesci i cestovní ruch.

„Dlouhodobým problémem je, že se nedaří na vrchol sezony, tedy Velkou pardubickou, dostat do Pardubic kvalitní koně a žokeje ze zahraničí," upozornil.

Nadšený ze způsobu prezentace Velké pardubické
v italském Meranu nebyl ani René Živný, radní Pardubického kraje, který je zodpovědný mimo jiné také za cestovní ruch.

„Je mi to líto. Taková věc by se neměla stávat, ale prostě se přihodila. Zřejmě šlo o selhání jednotlivce. Jsem přesvědčen o tom, že 
v tomto jednání nebyl žádný úmysl," řekl René Živný.

„Určitě to není příjemný pohled. Rozhodně se měla připravit prezentace v italštině nebo alespoň v němčině či angličtině. Tento způsob propagace Velké pardubické v Meranu asi mnoho nepřinesl," posteskl si radní Pardubického kraje.

LÉTA ZABĚHNUTÁ PRAXE

„Propagace byla zveřejněna zdarma v rámci dlouhodobé spolupráce závodišť v Pardubicích a Meranu," poznamenal ředitel Dostihového spolku Martin Korba.

„Jde o léta zaběhnutou praxi, kdy je dostih inzerován ve stejné grafice jako
v tuzemsku," vysvětlil postup pardubického Dostihového spolku jeho ředitel.

„Název dostihu 126. Velká pardubická s Českou pojišťovnou se nepřekládá. Na inzerátu je uveden odkaz 
na webové stránky závodiště, které mají cizojazyčnou mutaci," řekl Martin Korba.