Varování před silným větrem je třeba brát vážně. Od pondělní 19 hodiny do úterní sedmé hodiny ranní hasiči vyjížděli ke 150 událostem v souvislosti se silným větrem a v průběhu dne tenhle počet i nadále rostl. Hasiči kromě popadaných stromů ale museli řešit také požáry a dopravní nehody.

"V Hlinsku Srní hasiči likvidovali strom, který spadl na dráty elektrického vedení, ale i následný požár stromu od jiskřícího vedení. Energetici hasičům museli vypnout elektrický proud," uvedla mluvčí hasičů Vendula Horáková.

A zrovna tady hasiči čelili i dalšímu nebezpečí. Krom proudu je ohrožoval další padající strom. Skácel se jim těsně za auto. Další požár od větru likvidovali i hasiči v Chrudimi. Hořela tam trafostanice. V Chroustovicích zase spadlo několik stromů ia následně i sloup elektrického vedení a hasiči museli odstřihnout dráty elektrického vedení a sloup položili na zem.

V Hlinsku zajišťovali hasiči střechu objekt, která hrozila pádem. V Litomyšli hasiči zajišťovali utrženou lepenkovou střechu z objektu. Lepenka spadla na zaparkovaný osobní automobil.

Vítr má na svědomí i dopravní nehody. Ve 3 hodiny ráno vyjížděli hasiči ke kolizi kamionu, který v Lázních Bohdanči najel na ulomenou spadlou větev. Událost se obešla bez zranění. Zhruba o hodinu později najel v Lázních Bohdanči osobní vůz Škoda Octavia do spadlého stromu. Na Svitavsku zase vytahovali auto z koryta řeky.

Vítr však ještě neřekl poslední slovo. V plné práci jsou kromě hasičů také energetici, kteří mají také hlášené stovky poruch.

"V Pardubickém kraji je situace mnohem vážnější než v sousedním Královéhradeckém. K jedenácté hodině dopolední evidujeme 25 poruch na vedeních vysokého napětí a stovky poruch na vedení nízkého napětí. K nejpostiženějším oblastem patří na Pardubicku - Chrudimsko směrem na Havlíčkův Brod, Hlinsko, Chotěboř, Svitavsko a Ústí nad Orlicí, Českotřebovsko," říká Šárka Lapáčková Beránková, mluvčí společnosti ČEZ.

V některých oblastech se musí opravárenské čety ke strženému vedení doslova prořezávat přes popadané větve i celé stromy. Situaci i nadále komplikuje silný vítr, který i nyní přidává další poruchy.

Zatímco v noci hasiči spíše zprůjezdňovali komunikace, s denním světlem došlo i na opravy poškozených budov. Na mnoha místech hasiči s pomocí výškové techniky upevňovali utržené střešní krytiny na domech jako třeba v Dolanech, Chrudimi nebo Dašicích.

"Na některých místech hasiči likvidovali i deset popadaných stromů najednou. Hasiči přejížděli celé dopoledne z jedné události na druhou a na stanice se ani nevraceli," dodává Vendula Horáková. Při pohledu do výpisu hasičských výjezdů se ani nelze divit. V nejkričtějších momentech vyjížděli doslova po pěti minutách jak v noci, tak i přes den. Od sedmé do třinácté úterní hodiny vyjížděli v 47 případech hasiči na Svitavsku a Orlickoústecku, po 37 výjezdech měli hasiči na Chrudimsku a po 24 na Pardubicku.