S počátkem května souvisí také povstání českého lidu, které začalo v různých částech země a vyvrcholilo bitvou o Prahu. A právě toto povstání si v sobotu můžete připomenout na několika místech i na Pardubicku.

Na Přeloučsku se oslavám můžete věnovat na šestém ročníku Tank Power show.

Návštěvníci si mohou vyzkoušet dva typy závodů pro děti i dospělé. Dále čeká návštěvníky dobová ukázka Klubu vojenské historie nazvaná „Odplata 1945", která vznikla ze spolupráce Československé obce legionářské s Klubem vojenské historie Pardubice a Sokolem Pardubice, který letos slaví sto padesáté výročí. Účast Sokolů na povstání bude připomenuta také v ukázce.

Také v Dašicích

Návštěvníky dále čeká výstava ležáckého památníku, možnost projížďky bojovým vozidlem pěchoty, lanové centrum, aquazorbing, vyjížďky v motorovém člunu a další atrakce. Akce začíná v deset hodin, ukázka bojů pak ve čtrnáct hodin.

Pietního uctění hrdinů bojů druhé světové války se můžete zúčastnit také v Dašicích a okolí. Od čtrnácti hodin se koná pietní aktupřímo v Dašicích u pomníku kapitána Kubizňáka a nadporučíka Křičenského. Další vzpomínková akce je v Turově, a to v patnáct hodin u pomníku padlých a poté také na Podboru a v Dvakačovicích, kde budou v šestnáct hodin položeny věnce u hrobu Neznámého vojína Rudé armády.