Každé seskupení kandidující do krajských voleb má právo delegovat svého člověka do některé z volebních komisí. „Ale nemělo by to dělat na poslední chvíli,“ říká starosta městyse Včelákov Jan Pejcha. Když se mu podařilo shromáždit ochotné členky místní volební komise, náhle se mu ozvali dva zástupci kandidujících stran. „Když jsem se jednoho z nich zeptal, proč to neučili dřív, byl velmi nepříjemný a útočný. Po našem rozhovoru si do konce na mne stěžoval hejtmanovi. Oni si zřejmě neuvědomují, že kvůli nim musím z komise vyhodit někoho od nás, v tomto případě ženu, která u voleb bývá pravidelně,“ řekl starosta městyse Včelákov.

Komise mají obsazené i v obci Vysočina. „Nemáme zatím žádný problém. Ten vidím spíše v protiepidemických opatřeních. Kdyby nám raději dali třeba pět tisíc na nákup ochranných pomůcek, bylo by to lepší, než zdlouhavé vykazování nákladů,“ míní starosta Vysočiny Tomáš Dubský.

V Morašicích a jejich místních částech zasednou členové jen jednoho kandidátního uskupení. Zbytek bude muset obec pokrýt vlastními lidmi. „Zatím jsme to neřešili. Máme vždy pětičlenné komise, ale podle zákona mohou být i čtyřčlenné. Myslím, že problém žádný nebude,“ tvrdí morašický starosta Roman Štěpánek.

Také v Chrudimi překvapivě obsadili všechny volební okrsky, kterých je celkem devětadvacet. „Sešlo se celkem 195 členů volebních komisí a ještě máme převis zájemců, které zaevidujeme jako náhradníky,“ říká vedoucí odboru správního chrudimské radnice Eva Doležalová.

Ochranné prostředky budou nezbytné

V těchto dnech je už téměř stoprocentní, že ve volebních místnostech budou nutností ochranné prostředky – roušky, rukavice, dezinfekce. „Právě tohle mne odradilo od účasti v komisi. Už jsem váhal při minulých volbách, protože nějakých šedesát korun na hodinu je skutečně málo. Když si představím, že tam budu v pátek a sobotu sedět v roušce, to si ty peníze radši odpustím,“ míní Milan Kaplan z malé vesničky na Chrudimsku.

Také předseda Svazu měst a obcí ČR František Lukl si myslí, že výše odměny neodpovídá růstu mezd, nákladů a cen. „Zájem o tuto práci tak nemají studenti ani lidé v produktivním věku,“ řekl František Lukl.