PARDUBICKO: Styl kampaně byl zbytečně ostrý, říká Němka

Pardubice – „Bylo pro mě neobvyklé vidět, jak intenzivně Češi přímou volbu prožívali. Asi je to proto, že poprvé volili prezidenta přímo," řekla Němka Kerstin Mangold, která na východě Čech žije dva roky. „Nepříjemným překvapením byl velmi ostrý a konfrontační styl vedení kampaně ze strany volebních týmů," svěřila se. Co podle ní nový prezident Čechům přinese? „To asi nemohu objektivně posoudit. V mém bezprostředním okolí pozoruji spíše zklamání nad výsledkem a vnímám určité rozčarování nad tím, že nový prezident je do značné míry pokračováním politického stylu Václava Klause. Do sobotního odpoledne jsem měla pocit, že si lidé od přímé volby slibovali určitý pozitivní posun oproti stylu Václava Klause, avšak Miloš Zeman je v české politice osobností natolik známou, že se od něho tato změna nedá očekávat," sdělila Deníku Kerstin Mangold, která držela palce „knížeti". „Působil na mě sympatičtějším dojmem. Zároveň byl Karel Schwarzenberg v kampani méně energický než Miloš Zeman," uzavřela. 

ORLICKOÚSTECKO: Doma mají demokracii. V obou kolech volili proti sobě

Ústí nad Orlicí – Ani jednou nehlasovali pro stejného kandidáta. Jaroslav Hlaváček, spolumajitel jednoho z ústeckých autoservisů, volil v prvním kole přímé prezidentské volby Karla Schwarzenberga, jeho žena Lenka (na snímku s manželem), která pracuje na poště, dala hlas Janu Fischerovi. Oba se přitom shodli, že možnost volit novou hlavu státu vítají a to, že každý hlasuje jinak, považují za normální.
Spolu přišli volit i v kole druhém. A opět hlasovali každý pro jiného kandidáta. 
„Já zůstávám věrný panu 
Schwarzenbergovi, i když pro mě úplně ideálním kandidátem není. V prvním kole jsem ho volil hlavně proto, aby se dál nedostali někteří jiní kandidáti, což se podařilo. Teď pro něj hlasuji s tím, že tak nějak vybírám menší zlo," svěřil se po volbě Jaroslav Hlaváček.  „První kolo nedopadlo podle mých představ, myslela jsem si, že pan Fischer postoupí. Teď jsem volila Miloše Zemana, i pro mě taky tak trochu menší zlo," prozradila s úsměvem paní Lenka a doplnila: „Panu Swarzenbergovi nerozumím, myslím, že se neumí vyjadřovat, pro mě to nebyl kandidát na prezidenta. V názoru, že je pan Zeman vhodnější kandidát, mě utvrdila i čtvrteční televizní debata. Lépe se vyjadřoval, měl větší přehled."
Diskuze o tom, kdo koho bude volit, probíhaly u Hlaváčků doma podle slov obou manželů v klidu, do nějakých kolizí se prý nedostali. „Každý máme právo na svůj názor a přitom uznáváme názor toho druhého. U nás doma vládne demokracie," prohlásili s tím, že výsledek volby oba respektují. Jak dodali, i diskuze, které zaznamenali v práci a ve svém okolí, probíhaly v pohodě. „Myslíme si, že lidi možnost volit prezidenta oslovila. A vůbec poprvé v takovém rozsahu hrály velkou roli i sociální sítě. Podle nás volby nemohou být stavěné na starých lidech, musí do nich jít mladí, a to se i stalo," shodli se manželé.
A jaké priority by podle jejich názoru měl nový prezident mít? „Podle našeho názoru byl měl důsledně využívat pravomoci, které má, protože jich není zase až tak málo. Určitě by měl být silnější a výraznější osobností, než je Václav Klaus. Aby se třeba dělo něco s korupcí, která tu je. A měl by být prezidentem lidí, kteří ho zvolili. Nikdy dřív přece nemohli dostat tolik hlasů, kolik dostali nyní, to by si měl uvědomit," uzavřeli manželé. 

SVITAVSKO: Portrét prezidenta rozhodně zdi všech škol neozdobí

Svitavy – Nedávná amnestie Václava Klause vyvolala takový odpor, že jeho portrét mizel ze zdí škol i úřadů. Zdá se, že se z tohoto postupu stává novodobá tradice. Volby skončily a už je jisté, že ani portrét Miloše Zemana nebude viset ve všech školách. Například v Základní škole T. G. Masaryka ve Svitavách dojde ke změně. Vedení školy využije možnost výběru. „Přestože pan Miloš Zeman možná až příliš přesně symbolizuje situaci, ve které se naše země politicky a lidsky nachází, zvolíme pro třídy naší školy jiný, svou podstatou nadstraničtější a časem prověřenější symbol, například státní znak," uvedl ředitel školy Jiří Sehnal. Státní znak je konec konců symbolem České republiky stejně jako prezident. 

KRÁLOVÉHRADECKO: Nejméně voličů, zato nejvyšší účast

Pšánky – Mají nejméně voličů v okrese, ale tradičně největší účast. Ze sedmačtyřiceti voličů jich k druhému kolu prezidentských voleb přišlo 37, tedy 78,72 procenta. Při prvním kole vhodili do urny svůj hlas dokonce ještě další tři lidé. Pšánky tak opět potvrdily, že mají disciplinované voliče. „Máme tady hodně důchodců, kteří jsou svědomití a pravidelně volí. Všichni sem k nám přijdou, nikdo nás nepožádal, abychom zašli k němu domů. Samozřejmě se tu najdou i zarputilí nevoliči," vysvětlila vysokou účast Martina Zubrová, předsedkyně volební komise v Pšánkách. Volební komise se skládá z pěti žen a jednoho zapisovatele. „Všichni se ve vesnici známe, takže lidé odvolí a ještě si popovídáme," uvedla Martina Zubrová. V nejmenším volebním okrsku na Hradecku nakonec jednoznačně vyhrál zvolený prezident Miloš Zeman se sedmadvaceti hlasy, jeho oponenta chtělo na Hradě devět lidí. Jeden hlas byl neplatný. 

JIČÍNSKO: V mém věku se už ničeho nezaleknu

Jičín – „Jen si mě foťte. V mém věku se už ničeho nezaleknu," říká Oskar Soukal, jeden z klientů Domova pro seniory v Hofmanově ulici, na otázku, zda ho mohu zvěčnit při volbě prezidenta. Přestože oslavil už 97. narozeniny, volební klání si tento Jičíňák nechtěl nechat ujít. A o svém kandidátovi měl jasno. „Rozhodoval jsem se podle životních zkušeností. Zeman to u mě už předem prohrál, když si na starý kolena vzal mladou ženskou. Víte, já jsem už docela starýho ražení a my tohle neodpouštíme," vysvětluje přívětivý muž. Mobilní urna se přesouvá z pokoje do pokoje, aby byla seniorům co nejblíže. Mnozí z nich nemohou přečíst text na lístcích či jim dělá problém najít občanku nebo zasunout papír do těsné obálky. Ale o volby mají zájem. Podle pečovatelek se téma voleb neslo chodbami a často se probíralo, když za seniory přišli příbuzní a známí.

TRUTNOVSKO: Lyžaři v Krkonoších o víkendu vzali volební místnosti útokem

Členové volebních komisí v horských střediscích měli po oba dny plné ruce práce. K urnám se tam totiž dostavily stovky lyžařů s volebními průkazy. Například ve volebním okrsku Pec pod Sněžkou napočítali těchto voličů přes 600. Dokonce si tady volební lístky museli vypůjčit z Malé Úpy.

RYCHNOVSKO: Musheři volili ve sněhových závějích

Orlické hory – Shodou okolností připadl letošní ročník závodu psích spřežení Šediváčkův long na termín druhého kola prezidentské volby. I s tímto faktem se organizátoři podniku dokázali popasovat. S volební komisí v Orlickém Záhoří se předem domluvili na tom, že její členové dorazí v sedm hodin večer do místní části Bedřichovka, která byla místem povinného bivaku na sněhu. „Volili tam hlavně musheři a jejich pomocníci, kteří byli v terénu. Volby nás však v našich závodech nijak neomezovali. Udělali jsme to tak, aby všichni, kteří měli chuť, mohli jít volit," řekl hlavní pořadatel Pavel Kučera. Voliči – závodníci tuto možnost uvítali. „Alespoň to byla nějaká změna, když jsem volil v jiném prostředí. Jsem rád, že nám to bylo takto umožněno, protože k volbám jsem se chystal," přiznal Vladimír Vraštil, jeden z musherů. Komise po příjezdu nejprve vybrala voličské průkazy a pak všichni vhazovali při sněhové vánici své hlasy do urny. Vše se totiž odehrávalo pod širým nebem. Podle slov předsedkyně volební komise se v místě k volbám dostavilo něco málo přes 30 musherů. 

NÁCHODSKO: Volby mezi historickými mašinkami

Jaroměř – Železniční muzeum Výtopna Jaroměř se proměnilo ve volební okrsek číslo 18. V místnosti, kde se nachází pokladna, expozice modelů vlaků a prodej upomínkových předmětů, zasedla volební komise. Tyto prostory tam vznikly vlastně zásluhou voleb, a to zhruba před pěti až šesti lety. „Kdysi tu byla prázdná neupravená místnost, vstupenky se prodávaly v jednom z vozů. Volby se tenkrát staly impulsem pro vytvoření této místnosti," vzpomínal jednatel Společnosti železniční Výtopna Jaroměř Bohuslav Škoda a s úsměvem dodával, že voličům nabízeli i prohlídku muzea. „Kolega měl službu a provázel příchozí mezi mašinkami," popisal jednatel, jak to u nich při volbách chodí.